X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Atak idzie z dwóch stron". Beata Kempa o konkluzjach szczytu Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2020 16:21
- Pierwsza jest warstwa ideologiczna, a także warstwa dotycząca naszej suwerenności w zakresie możliwości decydowania o różnych obszarach. Natomiast co do kwestii drugiej, to jest ten atak ze sfery już gospodarczej. On jest bardzo groźny dla nas - mówiła w Polskim Radiu 24 europoseł Solidarnej Polski Beata Kempa komentując wnioski ze szczytu UE dotyczące budżetu, mechanizmu praworządności oraz nowych celów klimatycznych przyjętych przez Radę Europejską.
Beata Kempa
Beata KempaFoto: PR24

Na szczycie Unii Europejskiej w czwartek wieczorem udało się dojść do kompromisu w sprawie budżetu UE oraz rozporządzenia dotyczącego powiązania środków unijnych z tzw. praworządnością. W konkluzjach szczytu zapisano szereg rozwiązań, które ograniczać mają działanie rozporządzenia w taki sposób, żeby dotyczyło ono jedynie poprawności wydawania funduszy UE. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowała Beata Kempa.

epa08874039-12.jpg
"Pokazaliśmy, że potrafimy realizować nasze interesy". Premier o szczycie UE

Sprawa mechanizmu tzw. praworządności

Europoseł Solidarnej Polski stwierdziła, że dyskusja w jej partii związana ze szczytem Unii Europejskiej prowadzona jest w dwóch wymiarach. Z jednej strony chodzi o mechanizm warunkowości, czyli praworządność, od której uzależnione mają być wypłaty środków unijnych. Z drugiej zaś strony duże znaczenie ma inna decyzja szczytu UE - wzrost redukcji emisji dwutlenku węgla do roku 2030 z 40 proc. do 55 proc.

- Atak idzie z dwóch stron. Pierwsza jest warstwa ideologiczna, a także warstwa dotycząca naszej suwerenności w zakresie możliwości decydowania o różnych obszarach, a takimi obszarami są kwestie naszego światopoglądu, naszej wiary, religii, także kwestii podejścia do rodziny, a także do wielu innych obszarów, jak na przykład obszar reformy wymiaru sprawiedliwości. Tutaj dyktat Unii Europejskiej będzie oczywisty w świetle mechanizmu praworządności, który wszedł, jest - mówiła Beata Kempa.

Czytaj również:

"Rząd zrobił wszystko, by obronić polską suwerenność". Jarosław Kaczyński o szczycie EU

Premier: będę mocno namawiał kolegów z Solidarnej Polski, by utrzymać jedność

"Wynegocjowane pieniądze będą ogromnym impulsem dla polskiej gospodarki". Premier po powrocie z Brukseli

Kwestia celów klimatycznych

- Natomiast co do kwestii drugiej, to jest ten atak ze sfery już gospodarczej. On jest bardzo groźny dla nas. (...) Moim zdaniem nie jesteśmy w stanie przeprowadzić tak szeroko zakrojonej transformacji bez - moim zdaniem - uszczerbku dla ludzi, dla gospodarstw domowych. To jest kwestia bardzo poważna - dodała.

solidarna polska 1200.jpg
W Solidarnej Polsce głosowanie nad wyjściem z koalicji. Wniosek złożył Janusz Kowalski

Sytuację związaną z unijnym programem redukcji emisji Beata Kempa porównała do sytuacji "Polski post-balcerowiczowskiej, kiedy na nas eksperymentowano w tych pierwszych latach transformacji". - To jest bardzo poważny problem, z którym powinniśmy się zmierzyć. I pieniądze, które rzekomo są dla Polski i dla innych krajów przygotowywane, są zdecydowanie za małe. I nie wiem, z czego my dołożymy do tego, żeby te idee w takim zakresie wprowadzać, w jakim sobie życzą elity brukselskie - podkreśliła europoseł SP.

Beata Kempa zapytana o to, czy w związku z kompromisem zawartym na szczycie UE Solidarna Polska zamierza opuścić Zjednoczoną Prawicę, odparła, że na forum partii toczy się w tej chwili dyskusja, a wszelkie decyzje będą komunikowane, kiedy już zapadną.

Posłuchaj
12:00 _PR24_AAC 2020_12_12-15-33-30_Kempa.mp3 Beata Kempa o kompromisie ws. budżetu UE ("Temat dnia/ Gość PR24")

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Tadeusz Płużański
Gość: Beata Kempa (europoseł Solidarnej Polski)
Data emisji: 12.12.2020
Godzina emisji: 15.35

PR24/jmo

Czytaj także

Olivier Bault: w zachodnioeuropejskich mediach kompromis ws. budżetu UE przyjęto z ulgą

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 20:16
- Chyba nie wierzono do końca w to, że Polska i Węgry utrzymają to weto. (...) Natomiast słychać było jednak w mediach publicznych i w gazetach pewne westchnienie z ulgą, że już te pieniądze zostały przegłosowane, weta nie ma, więc po jakimś czasie te pieniądze się pojawią - mówił w Polskim Radiu 24 francuski publicysta Olivier Bault piszący także w Polsce, m.in. dla "Do Rzeczy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Powinniśmy być raczej zadowoleni z tego finału". Tusk o porozumieniu w Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 23:40
- Ciągle jesteśmy członkami Unii Europejskiej. Więc jeżeli mamy poczucie, że to był dobry finał tej potyczki, czy batalii wręcz o budżet europejski i Fundusz Odbudowy, i że Unia czy Europa na tym wygrała, to znaczy, że my, Polacy powinniśmy być raczej zadowoleni - powiedział b. szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk.
rozwiń zwiń