X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Dość twardy brexit". Dr Przemysław Biskup o umowie UE z Wielką Brytanią

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2020 15:00
- Mamy koniec początku, zamknięcie okresu rozwodowego. Mamy też otwarcie okresu opóźnionej tranzycji. Przy wstępowaniu Wielkiej Brytanii do UE trwała ona dekadę. W drugą stronę będzie podobnie, a nawet dłużej. Trudniej przecina się więzy niż się je buduje - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dr Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.   
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Ink Drop

Londyn i Bruksela opublikowały w sobotę treść uzgodnionego w Wigilię porozumienia brexitowego. By wypracowana niemal w ostatniej chwili umowa weszła w życie, musi zostać jeszcze zatwierdzona przez obie strony. Brytyjscy parlamentarzyści będą nad nią głosować w najbliższą środę 30 grudnia, a UE zaakceptuje ją na razie tylko tymczasowo. Poparcie ogłoszą państwa UE, a europosłowie będą mieć na to czas do końca lutego. 

flagi uk ue free shutt 1200 .jpg
Relacje międzynarodowe po brexicie. Kraje UE tymczasowo uznają umowę Londynu z Brukselą

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia z dość twardym brexitem. - Nie jest super twardy tylko dlatego, że mamy umowę. Tworzy ona trampolinę, z której można się odbić do dalszych rozmów. Poza tym umowa cywilizuje relacje, tworzy protokół rozbieżności. Wprowadza mechanizm rewizyjny przewidziany na co pięć lat i posiada otwartą architekturą. Przyszłość będzie zależeć od woli politycznej obu stron. Rządzący Wielką Brytanią będą przekierowywać powiązania brytyjskie na szerszy świat. Umożliwia im to umowa, która ustanawia mechanizm dostępu do rynku bez barier w zamian za powiązania regulacyjne - powiedział dr Przemysław Biskup.

Czytaj także: 

Negocjacje dotyczyły dwunastu obszarów. Sześć z nich nie miało charakteru gospodarczego, m.in. dot. bezpieczeństwa wewnętrznego. - Wiele z tych kwestii zostało w tej umowie uregulowanych. Bez tego znaleźlibyśmy się w próżni prawnej - podkreślił ekspert. 

Posłuchaj
21:12 PR24_AAC 2020_12_28-14-08-34.mp3 Dr Przemysław Biskup o umowie UE - Wielka Brytania

 

Najważniejszą kwestią, jaką rozwiązuje umowa, są cła. Dzięki porozumieniu po 31 grudnia wymiana handlowa między Wielką Brytanią a Unią Europejską będzie możliwa bez ograniczeń ilościowych - tak jak dotychczas. Pojawią się jednak kontrole, konieczne będzie składanie deklaracji importowych i eksportowych. Brytyjczycy utracą też szeroki dostęp do wspólnego unijnego rynku, jaki zagwarantowany jest dla członków UE. Skończy się też swoboda przepływu osób. Na Wyspy pojedziemy m.in. wyłącznie z dowodem osobistym, konieczny będzie paszport. Wielka Brytania będzie odtąd prowadzić także własną politykę w kwestiach klimatu i energii. Odczuwalny może też być powrót roamingu lub wyższych opłat w połączeniach telefonicznych. 


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: dr Przemysław Biskup (PISM)

Data emisji: 28.12.2020

Godzina: 14.08 


Czytaj także

Szymański: umowa między UE a W. Brytanią to dobra wiadomość dla Polaków

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2020 14:14
Uzgodnienie umowy między UE a Wielką Brytanią jest dobrą wiadomością dla polskich przedsiębiorców i obywateli. Ograniczy negatywne skutki brexitu - powiedział w piątek minister ds. europejskich Konrad Szymański. Podkreślił, że Polska od początku zabiegała o konstruktywne i wytrwałe działania UE w tej sprawie.
rozwiń zwiń