X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyniki kontroli komisji WUM. Patryk Słowik: chodzi o to, żeby zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 19:34
- Ta komisja stwierdziła, że doszło do szeregu nieprawidłowości, ale ona po prostu nie obarcza tą winą samego rektora, tylko kogoś innego. Chodzi o to, żeby zrzucić odpowiedzialność na inną osobę - powiedział o wynikach kontroli komisji WUM Patryk Słowik z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem Polskiego Radia 24 był także Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa.
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Warszawski Uniwersytet MedycznyFoto: PAP/Leszek Szymański

W poniedziałek do Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego weszła komisja Narodowego Funduszu Zdrowia, która miała zbadać szczepienia przez ten ośrodek znanych i wpływowych osób nieznajdujących się w grupach priorytetowych. Równolegle sprawę wyjaśniała także komisja powołana przez rektora WUM prof. Zbigniewa Gacionga. Rzecznik Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego poinformowała, że wyniki kontroli wewnętrznej komisji wykazały szereg nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM. Komisja zaznaczyła także, że rektor WUM prof. Zbigniew Gaciong "nie wywierał żadnych nacisków na zarząd spółki zależnej CM WUM Sp. z o.o. w kwestii doboru osób do szczepienia".

"Sytuacja żenująca"

zborowski 1200 pap.jpg
Wiktora Zborowskiego przed szczepieniem powitał rektor WUM. Mamy zdjęcia

Do sprawy na antenie Polskiego Radia 24 odnieśli się goście "Debaty dnia". Zdaniem Patryka Słowika w wynikach kontroli chodzi o zrzucenie odpowiedzialności. - Nad spółką, która dokonywała szczepień, kontrolę sprawuje rektor WUM, więc sytuacja też jest beznadziejna. Ta komisja stwierdziła, że doszło do szeregu nieprawidłowości, ale ona po prostu nie obarcza tą winą samego rektora, tylko kogoś innego. Chodzi o to, żeby zrzucić odpowiedzialność na inną osobę (...) Sprawa jest dość beznadziejna i oczywista. Rektorzy, kierownicy mieli swoje księstwa, którymi zarządzali tak, jak chcieli, było jasne dla każdego. To jest kolejny dowód na to - powiedział.

Czytaj także:

- Sytuacja żenująca. Żenujące jest też to, że pan rektor okłamał dziennikarzy. W czasie swojego wystąpienia prasowego dał jasno do zrozumienia, że nie miał nic wspólnego z tą sytuacją. Natomiast wiemy już, że bardzo skrzętnie nadzorował proces szczepień znanych osób - dodał dziennikarz.

"Nie traktujmy celebrytów jak kretynów"

Zdaniem Tomasza Truskawy w całej sytuacji bulwersująca jest postawa osób, które przyjęły szczepionkę poza kolejnością. - Nie traktujmy celebrytów czy osób będących osobami publicznymi jak kretynów. Jeśli ktoś ma wziąć udział w akcji promocyjnej, to wie, jak się takie akcje przeprowadza. Jeżeli nawet przychodzi i widzi, że to jest jakaś grupka towarzyska, to powinien, w poczuciu własnej uczciwości i odpowiedzialności wobec społeczeństwa, powiedzieć nie - powiedział gość Polskiego Radia 24.

- Bulwersuje mnie fakt, że Ci ludzie nie poczuli się na tyle uczciwi i że to poczucie uprzywilejowania ich nie ubodło, kiedy naprawdę są setki tysięcy ludzi, którzy potrzebują tej szczepionki bardziej. Nie powiedzieli, że np. znam doktora od siebie z przychodni, który szczepionki nie dostał, niech on dostanie, bo jest na pierwszej linii - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji

Posłuchaj
48:46 _PR24_AAC 2021_01_04-18-06-11 (1).mp3 Wyniki kontroli komisji WUM. Patryk Słowik: chodzi o to, żeby zrzucić odpowiedzialność na kogoś innego ("Debata dnia")

***

Audycja"Debata dnia"

Prowadził: Joanna Miziołek

Goście: Patryk Słowik ("Dziennik Gazeta Prawna"), Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa)

Data emisji: 04.01.2021

Godz. emisji: 18.06

dz

Czytaj także

Założyciel TVN zaszczepił się poza kolejnością? "Nie czuję się winnym"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 16:55
- Nie dementuję, nie potwierdzam - tak założyciel TVN Mariusz Walter skomentował dla portalu Wirtualne Media doniesienia, że znalazł się w grupie, która została zaszczepiona w przychodni przy WUM poza kolejnością. Nie czuję się na tyle winnym, żebym rozważał, jak się powinienem zachować - zaznaczył Walter.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Brytyjczycy są legalistami". Królikowska-Avis o szczepieniach na Wyspach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:55
- Wielka Brytania zawsze była propaństwowa. Brytyjczycy chętniej niż Polacy stosują się do zaleceń rządowych - powiedziała w Polskim Radiu 24 Elżbieta Królikowska-Avis, korespondentka polskich mediów w Wielkiej Brytanii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wewnętrzna komisja WUM zakończyła prace. Wykazano wiele nieprawidłowości ws. szczepień

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:04
Komisja powołana przez rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wykazała liczne nieprawidłowości w organizacji szczepień przez Centrum Medyczne WUM Sp. z o.o. - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka WUM Marta Wojtach.
rozwiń zwiń