X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Jedna z najważniejszych postaci polskiej niepodległości". Hlebowicz o Ziembińskim

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2021 17:15
- Bez względu na to gdzie był, konsekwentnie mówił o wolnej i suwerennej Polsce i za to należy mu się pomnik - tak o Wojciechu Ziembińskim mówił w Polskim Radiu 24 Adam Hlebowicz z IPN.
Wojciech Ziembiński na tle pomnika Pomordowanych na Wschodzie
Wojciech Ziembiński na tle pomnika Pomordowanych na WschodzieFoto: mat. prasowe

3 stycznia 2001 roku zmarł Wojciech Ziembiński, działacz opozycyjny w PRL, przewodniczący Rady Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie i Rady Polskiej Fundacji Katyńskiej.

W czasie okupacji działał w konspiracji. Próbował przedostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Złapany przez Niemców, spędził resztę wojny w obozach pracy. Po wojnie powrócił do Polski. Od 1950 roku pracował w Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", skąd został zwolniony za odmowę uczczenia śmierci Stalina. Po odwilży gomułkowskiej był działaczem Klubu Inteligencji Katolickiej i Klubu Krzywego Koła.


Paderewski663_364-ok.jpg
Ignacy Jan Paderewski - mąż stanu, który łagodził obyczaje

"Walczył o wolną Polskę"

- Wojciech Ziembiński to jedna z najważniejszych postaci polskiej niepodległości. Gdziekolwiek był, walczył o wolną Polskę. Postać bardzo konsekwentna, objechał całą Polskę po to, by nauczać młodych Polaków prawdziwej historii Polski. Były to czasy kiedy w szkołach nie można było mówić o tym, co stało się w Katyniu - powiedział gość PR24.


Posłuchaj
17:37 _PR24_AAC 2021_01_16-16-34-45.mp3 A. Hlebowicz o W. Ziembińskim ("Gość PR24")

 

Proces piski o traktat ryski

4 maja 1971 sąd w Piszu skazał Wojciecha Ziembińskiego na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu za wygłoszenie gawędy skierowanej do harcerstwa na temat wschodnich granic Rzeczpospolitej przed II wojną światową. Sprawa swój finał znalazła dopiero na początku lat 90., kiedy to w postępowaniu rewizyjnym sąd uniewinnił działacza.

Pamięć o Poległych i Pomordowanych

Zwieńczeniem działań Ziembińskiego była praca na rzecz utrzymania pamięci o Polakach pomordowanych na Wschodzie. W latach 1991-2000 był przewodniczącym Rady Fundacji Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, w latach 1993-2000 - Rady Fundacji Katyńskiej. Był głównym inicjatorem budowy pomnika "Poległym i Pomordowanym na Wschodzie" w Warszawie. Wojciech Ziembiński zmarł 13 stycznia 2001.


Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Tadeusz Płużański

Gość: Adam Hlebowicz (IPN)

Data emisji: 16.01.2020

Godzina: 16.34

Czytaj także

"Zależało mi, by upamiętnić wielkich Polaków". Cholewa o inicjatywie w parku Jordana w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2020 14:00
- Chciałem uhonorować takie postaci jak między innymi kardynał Stefan Wyszyński czy święty Jan Paweł II - mówił o galerii w parku Jordana w Krakowie Kazimierz Cholewa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nazywano go Czortem w okularach". Historyk o Czesławie Zajączkowskim, Żołnierzu Wyklętym

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:45
- Czesław Zajączkowski to legenda, straceniec walczący na terenie Kresów Wschodnich - mówił w Polskim Radiu 24 dr Rafał Sierchuła z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
rozwiń zwiń