X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dane GUS o polskim PKB. Ekspert: za tymi wynikami stoi zróżnicowanie naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:34
- Za tym wynikiem stoi kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest struktura naszej gospodarki. Nie opieramy się na jednej konkretnej i wąskiej dziedzinie tylko produkujemy szeroki przegląd dóbr i usług - powiedział o niższym niż oczekiwaniu spadku polskiej gospodarki ekonomista, dr Jakub Sawulski.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/UfaBizPhoto

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że Produkt Krajowy Brutto Polski w 2020 r. spadł o 2,8 proc., po wzroście o 4,5 proc. w 2019 roku. Spadek popytu krajowego nie był tak dotkliwy jak spadek nakładów na inwestycje. Zanotowały one najgorszy wynik od 30 lat. Mimo takich wyników Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej najlepiej radzących sobie z kryzysem.

kprm morawiecki 1200.jpg
Premier: powoli otwieramy gospodarkę, staramy się wypracowywać optymalne rozwiązania

"Relatywnie dobry wynik"

Gość Polskiego Radia 24 podziela opinię mówiącą o dobrym wyniku polskiej gospodarki w dobie pandemii. - Na tle innych państw to jest relatywnie dobry wynik. Z jednej strony mamy bardzo głęboką recesję, pierwszą od prawie 30 lat. Jednak z drugiej strony ta recesja jest wszędzie wokół nas. W innych państwach jest głębsza, bo mówi się o recesjach rzędu od 5 do 10 proc. w większość państw UE, a u nas jest to niecałe 3 proc - powiedział.

Czytaj również:

Jak zaznaczył dr Jakub Sawulski za takim stanem rzeczy stoi odpowiada przede wszystkich zróżnicowana struktura naszej gospodarki. - Za tym wynikiem stoi kilka czynników. Jednym z najważniejszych jest struktura naszej gospodarki. Nie opieramy się na jednej konkretnej i wąskiej dziedzinie tylko produkujemy szeroki przegląd dóbr i usług i w związku z tym pomogło nam to, że np. duży udział w eksporcie mają meble i artykuły AGD. Na te artykuły akurat popyt w czasie pandemii nie spadł, a nawet delikatnie wzrósł - powiedział.

- Drugim czynnikiem jest mały udział turystyki i rekreacji w naszym PKB. U nas te branże stanowią 2% PKB, a np. w krajach południa Europy jest to 10%. To są te branże, które zostały najbardziej dotknięte kryzysem - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
14:37 _PR24_AAC 2021_01_30-11-42-50.mp3 Dr Jakub Sawulski o sytuacji polskiej gospodarki

***

Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Błażej Prośniewski

Gość: dr Jakub Sawulski (Polski Instytut Ekonomiczny)

Data emisji: 30.01.2021

Godzina emisji: 11:42

dz

Czytaj także

Prezes PFR: polski przemysł wrócił do trendów sprzed pandemii koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2021 15:40
Produkcja przemysłowa odrobiła całość strat związanych z COVID-19 i wróciła do trendu sprzed pandemii - ocenił w poniedziałek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Według poniedziałkowych danych GUS, produkcja przemysłowa w grudniu wzrosła o 11,2 proc. rdr.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie kolejny odcinek trasy Via Carpatia na Podlasiu

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 12:13
Na Podlasiu powstanie czwarty odcinek międzynarodowej trasy Via Carpatia. Umowę na jego realizację podpisała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Wykonawca wybuduje odcinek trasy miedzy miejscowościami Ploski i Haćki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja epidemiczna w Polsce. Prof. Gielerak: najbliższe miesiące mogą sprzyjać transmisji wirusa

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 15:48
- Najbliższe miesiące to czas, kiedy warunki pogodowe będą sprzyjać temu, że transmisja wirusa będzie większa niż w okresie wiosny i lata. Otwierając zatem poszczególne branże, na pewno możemy liczyć się ze zwiększoną liczbą zakażeń - powiedział o obecnej sytuacji dot. koronawirusa w Polsce prof. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego. Gość Polskiego Radia 24 opowiedział także o modułowym szpitalu zakaźnym.
rozwiń zwiń