Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach

Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy - powiedział prezes NBP Adam Glapiński. Poinformował również, że najbardziej prawdopodobny scenariusz w kolejnych miesiącach i kwartałach to całkowity brak zmian stóp procentowych 

2021-02-05, 16:20

Prezes NBP: najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach
Prezes NBP Adam Glapiński.Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

- Celem rozpoczętych w grudniu interwencji, było ograniczenie presji na aprecjację złotego i wzmocnienie oddziaływania poluzowania polityki pieniężnej NBP na gospodarkę, której dokonaliśmy. Operacyjnie celem tych działań nie było utrzymanie i nie jest, i nie będzie (...) utrzymanie kursu na jakimś z góry określonym poziomie, na jakimś określonym kursie - nigdy tak nie było i nigdy tak nie będzie - powiedział Glapiński udzielając odpowiedzi na pytania dziennikarzy dot. oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej.

Interwencje NBP wesprą ożywienie gospodarki

Prezes NBP wskazał, że umocnienie złotego oddziaływałoby de facto w kierunku zacieśnienia warunków monetarnych.

Posłuchaj

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński powiedział, że w tym roku poziom inflacji w Polsce powinien być zgodny z celem NBP. (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

- A my robiliśmy wszystko, żeby rozluźnić warunki monetarne. To by spowalniało odbicie naszej gospodarki po kryzysie pandemicznym. Rozpoczęte interwencje ograniczają to ryzyko, zapobiegają aprecjacji i będą wspierały w ten sposób oczekiwane ożywienie - powiedział.

Kredyty frankowe

Komentując jeden z pomysłów na rozwiązanie problemu kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, polegający na przewalutowaniu na złote przy zastosowaniu zagranicznego oprocentowania. Glapiński stwierdził, że na wysokość stóp procentowych dla danej waluty wpływa emitujący ją bank centralny.

Powiązany Artykuł

złoty 1200.jpg
Prezes NBP: dopuszczam dalsze obniżenie stóp procentowych, także stopy ujemne

- NBP ustalający wysokość podstawowej stopy procentowej bierze pod uwagę krajową sytuację makroekonomiczną, przede wszystkim stopę inflacji. Przyjęcie dla kredytów w złotych oprocentowania zależnego od sytuacji w zupełnie innym kraju postawiłoby te zasady na głowie - oświadczył prezes banku centralnego.

REKLAMA

Pytany o propozycje banków, dotyczące rozwiązania problemów walutowych kredytów hipotecznych Glapiński podkreślił, że nie ma żadnej konkretnej propozycji banków, do której NBP mógłby się odnieść.

- Środowisko bankowe nie jest jednomyślne, co do zasadności tej operacji. Wiele banków ciągle zastanawia się, więc my nie możemy niczego pochopnie deklarować - mówił o ewentualnym przewalutowaniu kredytów.

Jak zastrzegł Glapiński, "niewłaściwe byłoby, gdyby kredytobiorcy walutowi nagle znaleźli się w sytuacji uprzywilejowanej wobec kredytobiorców złotowych. To byłoby fatalne".

Stopy procentowe mogą być jeszcze niższe

Mówiąc o stopach procentowych Glapiński powiedział, że najbardziej prawdopodobny scenariusz to całkowity brak zmian stóp procentowych w kolejnych miesiącach i kwartałach. - Jednocześnie nie wykluczamy dalszych obniżek stóp - dodał.

Prawdopodobieństwo obniżki stóp ani nie wzrosło, ani nie zmalało, utrzymuje się na takim samym poziomie - stwierdził prezes Glapiński, dodając, że "wszystko zależy od napływających informacji, głównie zewnętrznych".

Waluta cyfrowa NBP

Szef NBP były pytany, czy rozważażane są prace nad stworzeniem waluty cyfrowej banku centralnego - odparł, że na razie jest więcej "pisania o tym", niż rzeczywistych działań, choć wiele banków centralnych analizuje możliwość wprowadzenia takiego pieniądza.

REKLAMA

- Nie da się przesądzić, czy i kiedy banki centralne zdecydują się na wprowadzenie takiej formy pieniądza. Gdyby to się okazało korzystne, to oczywiście byśmy to wprowadzali, na razie przeważają raczej negatywne wnioski - powiedział Glapiński. 

IAR/PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej