Protest części mediów. Płażyński: to akcja polityczna pewnej grupy zawodowej

- To akcja polityczna pewnej grupy zawodowej, która nie chce się dzielić z Polakami swoimi zyskami. Podobnie jak kiedyś np. banki walczyły z opłatą bankową - powiedział o środowym proteście mediów Kacper Płażyński z Prawa i Sprawiedliwości. Gościem audycji "Dwie strony" był także Grzegorz Napieralski z Koalicji Obywatelskiej.

2021-02-11, 09:01

Protest części mediów. Płażyński: to akcja polityczna pewnej grupy zawodowej
Kacper Płażyński. Foto: PR24

W środę najwięksi prywatni nadawcy radiowi, telewizyjni i internetowi ogłosili strajk i przez cały dzień nie nadawali swoich programów. Miało to związek z rządowymi pracami nad wprowadzeniem podatku od reklamy internetowej i konwencjonalnej. W 2022 r. ma on przynieść budżetowi około 800 mln zł, a uzyskane środki zasilą w głównej mierze Narodowy Fundusz Zdrowia.

Powiązany Artykuł

Jarosław Krajewski 1200.jpg
Jarosław Krajewski: nie proponujemy żadnych rozwiązań ograniczających wolność mediów

"Racja po stronie mediów"

Grzegorz Napieralski powiedział w PR24, że racja jest po stronie mediów. Zauważył, że do protestu oprócz zagranicznych koncernów przyłączyły się także media będące w całości w polskich rękach. - Działalność zawiesiły prawie wszystkie media oprócz telewizji publicznej i radia publicznego, co pokazuje, że racja jest po ich stronie. Rację mają też ci, którzy krytykują ten pomysł, bo swoją działalność zawiesili nadawcy, którzy mają kapitał zagraniczny i będący całkowicie w rękach polskich - powiedział.

Czytaj także:

- Chodzi o to, że jeżeli ten podatek wejdzie w życie, to bardzo mocno uderzy większość tych mediów. Część z nich najprawdopodobniej zakończy swoją działalność. Szczególnie w czasach COVID jedynym źródłem utrzymania są dla nich reklamy - ocenił polityk.

REKLAMA

"Akcja polityczna"

Zdaniem Kacpra Płażyńskiego z Prawa i Sprawiedliwości w proponowanych rozwiązaniach chodzi o ograniczenie wykorzystywania optymalizacji podatkowej. - Chodzi o to, żeby największe polskie koncerny medialne, w większości te, które mają większościowy udział zagraniczny, przestały robić państwo "w konia" czyli w ordynarny sposób wykorzystywać optymalizację podatkową, o czym mówią konkretne dane - powiedział.

- Akcja, która ma miejsce, to akcja polityczna pewnej grupy zawodowej, która nie chce się dzielić z Polakami swoimi zyskami. Podobnie jak kiedyś np. banki walczyły z opłatą bankową. To jest naturalne, że branża broni się przed dodatkowymi opłatami. Zwrócę uwagę, że od 2018 roku w KE trwają prace nad wprowadzeniem takiego podatku. Wiele państw nie chce czekać na unijne przepisy, same wprowadziły takie rozwiązania - zaznaczył polityk.

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty

Posłuchaj

Grzegorz Napieralski i Kacper Płażyński o proteście mediów ("Dwie strony") 21:09
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Dwie strony"

REKLAMA

Prowadzący: Stanisław Janecki

Gość: Grzegorz Napieralski (KO), Kacper Płażyński (PiS)

Data emisji: 11.02.2021

Godzina: 08.06 

REKLAMA

dz


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej