X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Olga Semeniuk: już 185 mld zł z budżetu państwa trafiło do polskich firm

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:35
- Od początku pandemii, z którą mamy do czynienia od marca ubiegłego roku, pomoc z budżetu państwa wyniosła ponad 185 miliardów złotych - powiedziała w Lublinie wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Jak dodała, jest ona kierowana do sektora dużych firm, średnich i mikro. Poinformowała ponadto, że trwają prace nad kolejnymi programami wsparcia, przeznaczonymi na poprawę kondycji firm po pandemii.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/mavo

- Od marca ubiegłego roku, od kiedy mieliśmy pierwszy przypadek COVID-19, zaczęliśmy wprowadzać lockdowny, pomoc finansowa, która została wygenerowana z budżetu państwa to ponad 185 mld zł. Ta pomoc jest sukcesywnie kierowana do sektora dużych firm, średnich, jak również tych mikro – powiedziała Semeniuk na konferencji prasowej.

Miliardy złotych płyną do firm z tarcz: branżowej, finansowej

Semeniuk przypomniała, że w ostatnich miesiącach wprowadzone zostały nowe programy wsparcia. Jeden z nich, Tarcza Branżowa, zakładający nakłady na poziomie 5 mld zł został przedłużony, ponieważ ciągle trwa lockdown w wielu dziedzinach gospodarki.

- Zgodnie z deklaracją premiera Mateusza Morawieckiego ta pomoc została wydłużona do końca lutego. Jeśli sytuacja związana z lockdownem dalej będzie permanentna, ta pomoc będzie przedłużana – zapowiedziała Semeniuk.

1200_pieniądze_shutterstock.jpg
Miliardy złotych płyną do firm. Do końca lutego można się zgłaszać po wsparcie z tarczy finansowej

- Inny duży program wsparcia, Tarcza Finansowa PFR 2.0, zapewnia bardzo szybką pomoc przedsiębiorcom – podkreśliła Semeniuk.

Pieniądze z tarcz trafiają na konta przedsiębiorców w ciągu kilku dni

Poinformowała, że od 15 stycznia tylko w Lublinie pozytywnie zostało rozpatrzone 431 wniosków firm na łączną kwotę powyżej 61 mln zł z tego programu, a w całym woj. lubelskim przekazano w tym czasie ponad 190 mln zł dla ponad 1,5 tys. firm.

malag 1200 tt.jpg
Marlena Maląg: na ratowanie miejsc pracy przeznaczyliśmy w sumie 182 mld zł

- Czas przyznania dotacji z Tarczy Finansowej 2.0 to między 1 a 4 dni. To bardzo szybki transfer, proste formularze – podkreśliła Semeniuk.

Tarcze są rozszerzane o kolejne sektory

Jak zaznaczyła, oba te programy - po uzgodnieniu z Komisją Europejską – zostały rozszerzone, objęły dziedziny oznaczone większą liczba kodów PKD.

- Znaczący obszar tych kodów to oczywiście działalność turystyczna – zaznaczyła Semeniuk.

biznes 1200.jpg
Tarcza Finansowa 2.0. Płynie pomoc dla firm

Wsparcie ma służyć poprawie płynności firm oraz utrzymaniu miejsc pracy

Wspieranie firm ma pomóc w utrzymaniu ich płynności oraz zachowaniu miejsc pracy.

- Jeśli chodzi o bezrobocie rejestrowane, to dzisiaj mówimy o 6,5 proc. bezrobocia. Wydaje się, że w obszarze europejskim to bardzo dobry wynik – oceniła wiceminister rozwoju.

Rząd pracuje nad programami wspierającymi przedsiębiorców po pandemii

Semeniuk powiedziała, że oprócz przygotowywanego i konsultowanego obecnie Krajowego Planu Odbudowy, finansowanego ze środków unijnych, pomóc po pandemii ma też inny program, Polski Nowy Ład.

Program ten ma mieć charakter modułowy, zapewnić zabezpieczenie wszystkich programów społecznych wprowadzonych przez rząd Zjednoczonej Prawicy oraz finansowanie inwestycji, w tym samorządowych.

- Ten cały pakiet Polskiego Nowego Ładu będzie ogłoszony do połowy marca. Mam nadzieję, że zaangażuje szerokie środowiska do tego, aby po czasie covidowym gospodarka miała nową jakość, jak również nową odporność – powiedziała Semeniuk.

PAP, jk

Czytaj także

Z Tarczy Finansowej 2.0 PFR subwencje otrzymało już blisko 7 tys. firm. To sklepy, restauracje i hotele

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:51
Z działającej od 15 stycznia Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju subwencje otrzymało już blisko 7 tys. firm - poinformował podczas wideokonferencji prasowej wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

70 proc. firm odczuwa negatywne skutki pandemii, pomagają tarcze finansowe. Nowy raport Raport NBP o kondycji przedsiębiorst

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2021 12:23
Ok. 70 proc. przedsiębiorstw ankietowanych w ramach Szybkiego Monitoringu NBP oceniło, że w skali całego 2020 r. pandemia COVID-19 oddziaływała na ich sytuację w stopniu co najmniej umiarkowanie negatywnym, za to pomagają tarcze, z których skorzystała co najmniej połowa z nich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Turystyczny armagedon. Branża ze stratami największymi od 50 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 11:57
Pandemia nie oszczędziła jednego z najbardziej prężnych sektorów gospodarczych, jakim jest turystyka. W wyniku ograniczenia podróży i wyjazdów branża straciła w ubiegłym roku ponad 1,3 bln dolarów, a miarą zapaści jest chociażby 85-procentowy spadek liczby turystów w Hiszpanii. W Polsce było ich w grudniu mniej o ponad 80 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus a handel: mniejsza sprzedaż w stacjonarnych sklepach, rosnąca w internecie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 11:40
Koronawirus wciąż odciska swoje piętno na handlu - z jednej strony nadal obniża wartość sprzedaży w placówkach handlowych, z drugiej - kupujemy więcej w internecie.
rozwiń zwiń