Szympans zabił dziecko. W odwecie ludzie zniszczyli instytut badawczy

Do tragicznej śmierci niemowlęcia doszło w rezerwacie Nimba w Gwinei. Szympans wyrwał dziecko matce i zaciągnął je do dżungli. Później odnaleziono okaleczone ciało niemowlęcia. W odwecie lokalna społeczność zniszczyła instytut badawczy zajmujący się szympansami. 

2024-09-22, 13:37

Szympans zabił dziecko. W odwecie ludzie zniszczyli instytut badawczy
Szympans zabił niemowlę. W odwecie lokalna ludność zdewastowała instytut badawczy. Foto: M. Watson / ardea.com/EAST NEWS

Do tragedii doszło w miejscowości Bossou, w rezerwacie przyrody gór Nimba. Wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO rezerwat jest miejscem bytowania szympansów. Do zdarzenia doszło, kiedy matka pracowała przy uprawie manioku. Niemowlę trzymała na plecach. 

Szympans niespodziewanie pojawił się przy kobiecie, ugryzł ją i porwał dziecko. Jak relacjonowała dla Reutersa, zwierzę wraz z niemowlęciem chwilę później zniknęło w pobliskim lesie. 

Mieszkańcy zdewastowali instytut

O sytuacji dowiedzieli się sąsiedzi kobiety. Byli to głównie młodzi mężczyźni. Według świadków, w reakcji na odnalezienie okaleczonego ciała niemowlęcia, udali się oni do instytutu badań nad szympansami. 

Ośrodek został zupełnie zdewastowany. Mężczyźni dokonali podpalenia, zniszczyli dokumentację badawczą oraz sprzęt, m.in. drony i komputery.

REKLAMA

W nowym budynku, który właśnie budujemy, wyłamali drzwi, maczetami rozerwali 85 worków cementu, zabrali pieniądze, zniszczyli foto-pułapki - mówił w rozmowie z lokalnymi mediami dyrektor instytutu Paul Lamah.  

Co powoduje agresję u zwierząt?

W tym roku szympansy już sześciokrotnie zaatakowały mieszkańców tego regionu.

Ekolog Alidjiou Sylla twierdzi, że szympansy opuszczają rezerwat w poszukiwaniu jedzenia, ponieważ zaczyna go brakować. To oczywiście zwiększa prawdopodobieństwo spotkania z człowiekiem i ataku

Od wielu lat naukowcy alarmują, że ludzka działalność w tym regionie utrudnia małpom przemieszczanie się. Może to prowadzić do konfliktów nie tylko pomiędzy przedstawicielami małp człekokształtnych, ale również zwiększyć ich agresję wobec ludzi. 

REKLAMA

Wkrótce sytuacja może się jeszcze bardziej zaognić, ponieważ w tych rejonach ma się rozpocząć wydobywanie rudy żelaza.

W górach Nimba w Gwinei żyje około 140 szympansów. W samym rezerwacie pozostało siedem osobników. Ta liczba systematycznie spada. Jeszcze 10 lat temu na terenie rezerwatu żyło 20 szympansów. Obserwacją zwierząt, jak i samym instytutem od 1976 roku zajmują się badacze z Japonii. 

Czytaj także:

Reuters/egz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej