Kilkuset prokuratorów wcześniej pożegna się z pracą?

Zdaniem konstytucjonalisty Ryszarda Piotrowskiego, likwidacja stanu spoczynku prokuratorów może być niezgodna z konstytucją.

2011-12-27, 21:13

Kilkuset prokuratorów wcześniej pożegna się z pracą?
Nowe przepisy zakładają m.in. prawo do nieodpłatnej pomocy adwokata, prawo do badania lekarskiego i dopuszczenia do uczestnictwa dziecka w postępowaniu. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Dr Piotrowski zaznacza, że likwidacja stanu spoczynku prokuratorów jest sprzeczna z konstytucją
+
Dodaj do playlisty

Premier Donald Tusk obiecał, że w połowie przyszłego roku pojawi się nowa regulacja w tej sprawie. Ma to związek z oszczędnościami spowodowanymi kryzysem. Z kolei Prokurator Generalny alarmuje, że nawet 700 prokuratorów z dnia na dzień może odjeść z urzędu, jeśli plan zniesienia stanu spoczynku okaże się realny. Jak ocenia środowisko prokuratorskie, są to przede wszystkim ci prokuratorzy, którzy już mają uprawnienia do przejścia w stan spoczynku.

 

Konstytucja mówi, że...

Dr Piotrowski zaznacza, że likwidacja stanu spoczynku prokuratorów jest sprzeczna z konstytucją, bo ta chroni prawa nabyte. Jak dodaje, konstytucja wymaga też od władzy wykonawczej, by ta stwarzała warunki niezbędne do funkcjonowania władzy sądowniczej. Jego zdaniem, nowe regulacje mogą naruszyć stabilność wykonywania zawodu prokuratora, a to jest istotne dla wykonywania prawa do sądu przez obywateli. Konstytucjonalista ocenia, że z punktu widzenia stabilności prawa, zmiany w instytucji stanu spoczynku nie służą pełnej realizacji konstytucji.

 

REKLAMA

Propaganda ponad prawo

Dr Piotrowski dodaje, że stanu spoczynku dla prokuratorów nie należy też traktować jako przywileju tej grupy. Jak wyjaśnia, jest to wynagrodzenie związane ze specyfiką zawodu i trudnymi warunkami pracy. Zapowiedzi likwidacji stanu spoczynku, dr Piotrowski ocenia zdecydowanie negatywnie. Jak podkreśla, względy propagandowo-ekonomiczne nie mogą przeważać nad podstawowymi regułami państwa prawa. A te, jak zaznacza, sprowadzają się do tego, że obietnice powinny być dotrzymywane, a rezerw nie należy szukać w sferach, które mogą osłabić funkcjonowanie państwa.

 

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

 

REKLAMA

Ministerstwo Sprawiedliwości w kwestii stanu spoczynku rozpoczęło już konsultacje ze środowiskami prawniczymi. Obecnie prokuratorzy mogą przechodzić w stan spoczynku np. z powodów zdrowotnych, albo po zakończeniu pracy. Prokurator otrzymuje wówczas 75 procent dotychczasowego wynagrodzenia, ale podlega szeregu ograniczeniom: nie może prowadzić działalności politycznej, gospodarczej, podlega też postępowaniu dyscyplinarnemu.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej