Senat za ustawą o dystrybucji węgla przez gminy. Wprowadzono poprawki
Izba wyższa poparła ustawę o dystrybucji węgla przez gminy, ustawa wraca jednak do Sejmu. Dzieje się tak, bo Senat do rządowych przepisów wprowadził szereg poprawek.
2022-10-27, 11:46
Uchwalone w ubiegłym tygodniu przez Sejm przepisy przewidują, że importerzy będą sprzedawać samorządom węgiel po cenie maksymalnej 1500 złotych za tonę, a następnie odsprzedawać go gospodarstwom po cenie nie wyższej niż dwa tysiące złotych.
Senator Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa mówi, że obecnie najważniejsze jest dostarczenie węgla do odbiorców indywidualnych. Podkreślił, że przyjęta ustawa umożliwi gminom organizację punktów sprzedaży tego paliwa, co usprawni proces dystrybucji do gospodarstw domowych.
Senat wprowadził poprawki do ustawy
Poprawki Senatu dotyczą między innymi ułatwień przy pozyskiwaniu dodatku węglowego. Opozycja zgłosiła również poprawki, które m.in. przewidują, że odpowiedzialność za jakość węgla sprzedawanego gospodarstwom będzie ponosił wojewoda. Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych mówi, że w myśl przepisów uchwalonych przez Sejm spadałaby ona na samorządy. W jego ocenie gminy nie mogą odpowiadać za jakość sprzedawanego węgla, ponieważ nie miały żadnego wpływu na to, jaki dostanie, gdyż za zakup były odpowiedzialne spółki Skarbu Państwa.
Opozycja wprowadziła również poprawkę, która przewiduje, że rządowy skład, z którego gmina pobiera węgiel musi być najdalej w odległości 100 kilometrów od gminy.
REKLAMA
Poprawkami Senatu jeszcze dziś ma zająć się Sejm. Posłowie mogą je przyjąć lub odrzucić.
Posłuchaj
Senator Prawa i Sprawiedliwości Zdzisław Pupa mówi, że przyjęta ustawa usprawni proces dystrybucji importowanego węgla (IAR) 0:16
Dodaj do playlisty
Posłuchaj
Krzysztof Kwiatkowski z Koła Senatorów Niezależnych mówi, że należało to wprowadzić, ponieważ w świetle przepisów uchwalonych przez Sejm spadałaby ona na samorządy (IAR) 0:14
Dodaj do playlisty
Posłuchaj Debaty Poranka w Polskim Radiu 24
Czytaj też:
- Posiedzenie Sejmu i Senatu. Obrady i głosowanie poprawek ws. cen węgla i energii
- Minister Waldemar Buda o cenie węgla: nie powinien być droższy niż 2 tys. zł za tonę
- Poseł PiS o postawie części opozycji ws. dostaw węgla: powinniśmy myśleć i działać wspólnie
MN,jmo/IAR
REKLAMA