Politycy zdecydowali: będziemy pracowali dłużej

2012-05-11, 18:36

Politycy zdecydowali: będziemy pracowali dłużej
Sejm. Foto: PAP/Andrzej Hrechorowicz

Sejm uchwalił ustawę wydłużającą wiek emerytalny do 67. roku życia. Funkcjonariusze i żołnierze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby.

Posłuchaj

Premier Donald Tusk
+
Dodaj do playlisty

Za uchwaleniem ustawy o wydłużeniu i zrównaniu wieku emerytalnego do 67 lat głosowało 268 posłów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Ruchu Palikota, przeciwko 185 posłów Prawa i Sprawiedliwości, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Solidarnej Polski. Dwóch posłów wstrzymało się od głosu.
Wcześniej odrzucono wszystkie poprawki opozycji, w tym wniosek o odrzucenie projektu ustawy w całości. Przyjęto natomiast jedną poprawkę PO i dwie poprawki PSL. Poprawka PO zobowiązuje ministra pracy do przygotowania do końca 2013 roku programu wspierania zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób powyżej 60. roku życia. Ma to nastąpić o rok wcześniej, niż zapisano w projekcie ustawy.
Jedna poprawka PSL dotyczy osób pobierających rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy. Osoby te będą miały możliwość uzyskiwania dochodów z pracy pozarolniczej. Druga poprawka dotyczy umożliwienia otrzymywania renty rolniczej lub emerytury rolniczej w pełnej wysokości, mimo prowadzenia działalności rolniczej z małżonkiem podlegającym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.
Ustawa zrównuje i wydłuża wiek emerytalny kobiet i mężczyzn do 67 lat. Zakłada też możliwość przejścia na wcześniejszą, tak zwaną częściową emeryturę. Prawo do takiego świadczenia miałyby kobiety w wieku 62 lat z co najmniej 35-letnim stażem ubezpieczeniowym, obejmującym okresy składkowe i nieskładkowe, oraz mężczyźni, którzy ukończyli 65 lat i mają co najmniej 40 lat stażu ubezpieczeniowego. Częściowa emerytura stanowiłaby połowę pełnej kwoty emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zmiany w "mundurówkach"
Funkcjonariusze i żołnierze, którzy wstąpią do służby od 2013 roku, będą nabywać uprawnienia emerytalne po 55. roku życia i 25 latach służby. Głosowało 450 posłów. Za reformą było 272 posłów, przeciw - 177, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Wcześniej Sejm nie zgodził się na proponowane przez PiS i SP odrzucenie projektu. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości twierdzili, że zmiany przyczynią się do zmniejszenia bezpieczeństwa obywateli.
Uchwalone przepisy zmierzają do wydłużenia aktywności zawodowej żołnierzy oraz funkcjonariuszy 10 formacji: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
Według noweli emerytury mundurowe będą stanowiły odrębny system, tzw. zaopatrzeniowy, i nadal będą wypłacane z budżetu państwa. Wysokość emerytury będzie obliczana na podstawie średniej pensji z 10 wybranych, kolejnych lat służby oraz dodatków i nagród rocznych. Po 25 latach służby emerytura ma wynosić 60 proc. podstawy jej wymiaru i za każdy rok ma rosnąć o 3 proc. Maksymalna emerytura będzie mogła wynieść 75 proc. pensji. Nie przewidziano łączenia emerytury z rentą.
Obecnie, by przejść na emeryturę, mundurowi muszą - niezależnie od wieku - przepracować 15 lat. Wtedy emerytura wynosi 40 proc. ostatniego uposażenia. Maksymalna emerytura wynosi 75 proc. ostatniej pensji.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR,PAP,kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej