Inflacja nadal wysoka. Sprawdzamy, co podrożało

Inflacja nie zwalnia, napędzają ją ceny energii i usług. Coraz więcej płacimy też za edukację, zdrowie czy usługi bankowe. 

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2024-09-13, 15:09

Inflacja nadal wysoka. Sprawdzamy, co podrożało
Inflację napędzają ceny energii. Foto: Shutterstock/New Africa

Inflacja w sierpniu wyniosła 4,3 procent rok do roku. O tyle zwiększyły się średnio ceny w stosunku do sierpnia zeszłego roku. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że mocno rosły ceny energii, wody, gazu i czynsze. 

Energia drożeje, żywność droższa, paliwo tanieje

Mocno inflację napędzają ceny nośników energii i użytkowania mieszkania - czyli prąd, gaz, woda i czynsze. Średni roczny wzrost cen w tej grupie to 9 procent. Przy czym najmocniej zdrożały energia elektryczna i gaz - odpowiednio o 18,5 i 16,6 procent. Woda również drożała szybko, bo o 12,6 procent. W porównaniu do kłusujących cen energii i wody, podwyżka cen ciepła wydaje się niewielka, bo zdrożało ono średnio tylko o 6,1 procent. 

Powyżej średniej inflacji zdrożały też czynsze - o 5,4 procent. Nieznacznie wzrosły za to opłaty za wywóz śmieci (0,7 proc.), a opał staniał o 9,7 procent. 

REKLAMA

Rosły także ceny żywności - o 4,1 procent. Najszybciej rosły ceny tłuszczów zwierzęcych, a przede wszystkim masła, które zdrożało o 13,6 procent w porównaniu do sierpnia 2023 roku. Mocno drożało także pieczywo, bo 6,3 procent, choć równocześnie staniała o 2,3 procent mąka. Co zapewne wiąże się z rosnącymi cenami energii niezbędnej do pieczenia chleba. Mocno zdrożały także soki owocowe i warzywne, bo 10,2 procent. 

Były jednak także taniejące produkty - rekordzistą był cukier, który w rok staniał o ponad jedną czwartą, a dokładniej o 25,7 procent. Nieznacznie staniały także tłuszcze roślinne (o 3,9 proc.) i wieprzowina (o 1,7 proc.). 

Dobrą wiadomością dla większości kierowców jest fakt, że benzyna staniała o 2,8 procent, a ceny oleju napędowego praktycznie stanęły w miejscu i wzrosły o 0,3 procent. Staniał także gaz wlewany do baków - o 1,1 procent. 

Droższe wakacje i usługi bankowe

Coraz więcej Polacy płacili za wycieczki, zarówno w kraju, jak i zagranicą. Zorganizowane wakacje w Polsce zdrożały o 8,1 procent, te zagraniczne o 13,6 procent. Niewiele mogli też zaoszczędzić ci, którzy sami organizują sobie wakacje, bo średnie ceny w hotelach i restauracjach wzrosły o 7,5 proc. 

REKLAMA

Coraz więcej liczą za swoje usługi banki i inne instytucje finansowe. Ich koszt wzrósł o 12,4 procent w ciągu roku od sierpnia 2023. Zdrożały też ubezpieczenia, ale nie tak mocno, bo o 8,1 procent.

Edukacja i zdrowie coraz droższe

Znacząco wzrosły koszty kształcenia siebie i dzieci. Ceny w sektorze edukacyjnym wzrosły o 9 procent. Coraz droższe jest też zdrowie - za usługi dentystów trzeba było płacić o 8,6 proc. więcej, za wizytę lekarską o 9,2 proc. więcej, a za pobyty w szpitalach i sanatoriach o 10,9 procent więcej. 

Staniały nieznacznie wyroby farmaceutyczne - o 0,7 proc. 

Alkohol drożeje poniżej inflacji 

Poniżej inflacji zdrożały za to napoje alkoholowe. Za towary z tej grupy płacić trzeba było zaledwie 2,5 procent więcej niż w sierpniu 2023. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu wynagrodzeń alkohol realnie wręcz staniał. 

REKLAMA

Papierosy i inne wyroby tytoniowe drożeją za to szybko (i drożeć będą). W sierpniu 2024 palacze musieli wydać średnio o 9,4 procent więcej niż rok wcześniej. 

Czy inflacja przyspieszy? 

Tempo wzrostu cen może się utrzymywać, za co odpowiadają wzrosty cen usług (np. usługi fryzjerskie itp. są droższe o 8,6 proc. niż rok wcześniej) i energii. Nieco słabiej inflację napędzają ceny towarów. Odzież wręcz tanieje.

Posłuchaj

Siergiej Druchyn (czyt. Druczyn) z Polskiego Instytutu Ekonomicznego - Sierpniową inflację podbiły ceny energii 0:20
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: 


IAR/GUS/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej