Puchar Polski: Olimpia Grudziądz - Lech Poznań. Zadanie wykonane, "Kolejorz" w finale

2022-04-05, 19:57

Radość zawodników Lecha Poznań po zdobytej bramce podczas półfinałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Olimpią Grudziądz. Foto: PAP/Tytus Żmijewski

Piłkarze Lecha Poznań awansowali do finału Pucharu Polski. "Kolejorz" w półfinale pokonał w Grudziądzu miejscową trzecioligową Olimpię 3:0 (1:0). Dwa gole dla poznańskiego zespołu strzelił Szkot Barry Douglas (49. i 58. min), a jednego Dawid Kownacki (26. min.)

Olimpia Grudziądz - Lech Poznań. "Kolejorz" w finale Pucharu Polski

Grający na czwartym poziomie rozgrywkowym (III liga) zespół Olimpii Grudziądz przystępował do spotkania z poznańskim Lechem jako rewelacja tej edycji rozgrywek Pucharu Polski. Chciał zapisać się w historii polskiej piłki nożnej i awansować do finału. Wiara w sukces, a także chęć zobaczenia gwiazd ekstraklasy spowodowały, że spotkanie na stadionie im. Bronisława Malinowskiego oglądał nadkomplet kibiców - ok. 4 tysięcy osób. Na trybunach zasiadł także selekcjoner reprezentacji Polski Czesław Michniewicz.

Od początku widać było jednak, że powtórzenie sensacyjnych zwycięstw z poprzednich rund, m.in. z ekstraklasowymi Wartą Poznań i Wisłą Kraków, będzie niezwykłe trudne. Gospodarze niezbyt często opuszczali własną połowę boiska. "Kolejorz" swoją przewagę udokumentował w 26. minucie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Barry'ego Douglasa najsprytniejszy przy krótkim słupku był reprezentant Polski Dawid Kownacki i to on zdobył pierwszą bramkę w meczu.

Przed przerwą Lech Poznań mógł i powinien prowadzić 2:0. Najpierw w 43. minucie strzał Kownackiego obronił Adrian Olszewski. Chwilę później bramkarz gospodarzy wybronił sytuację sam na sam z Michałem Skórasiem. Ten strzelił lekko, w sposób sygnalizowany i dał szansę goalkeeperowi Olimpii na zebranie oklasków fanów jego zespołu.

Już w 49. minucie emocje w tym spotkaniu ostatecznie zakończył Douglas, który wykończył składną akcję gości. Dostawił tylko nogę i skierował piłkę do pustej bramki. Było 0:2.

Puchar Polski. Doping kibiców Olimpii Grudziądz

"Grać na całego i walczyć do upadłego" - zachęcali kibice z Grudziądza. "Grać i trenować, Olimpia musi panować" - dodawali. Zespół z III ligi panować na boisku nie zaczął, ale próbował zmienić ultradefensywną taktykę i przenieść ciężar gry na połowę poznaniaków. Ci jednak bardzo szybko kasowali akcje zaczepne gospodarzy. Gdy w 54. min czerwoną kartkę za brutalny faul zobaczył kapitan Olimpii Piotr Witasik, stało się jasne, że gospodarze potrzebowaliby więcej niż cudu, aby odrobić straty.

Douglas pokazał już dwie minuty później, że Lech Poznań nie chce się zatrzymywać i zdobył swoją drugą bramkę — wieńcząc składną akcję Niki Kwekweskiriego oraz Joela Pereiry.

Ostatnie trzydzieści minut - do zapomnienia. Trener Lecha Maciej Skorża dokonywał wielu zmian, tak jak jego odpowiednik na ławce Olimpii Grudziądz Marcin Płuska. Gospodarze stworzyli dwie, trzy niezłe sytuacje do strzelenia honorowej bramki, ale nawet to się im w tym spotkaniu nie udało i na meczu z "Kolejorzem" zakończyli piękną przygodę z obecną edycją rozgrywek.

Puchar Polski wraca na PGE Narodowy

Finał Pucharu Polski 2021/2022 odbędzie się 2 maja na PGE Narodowym w Warszawie. Taka była tradycja do 2019 roku, ale decydujące spotkanie dwóch ostatnich edycji rozegrano w Lublinie, ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19.

Wszystkie rundy Pucharu Polski rozgrywane są bez meczów rewanżowych.

Dawid Kownacki tak podsumował spotkanie Olimpia Grudziądz - Lech Poznań (IAR) 0:23
+

Pula nagród wynosi 10 milionów złotych, z których pięć trafi do zwycięzcy.

Olimpia Grudziądz - Lech Poznań 0:3 (0:1)

Bramki: 0:1 Dawid Kownacki (26), 0:2 Barry Douglas (50), 0:3 Barry Douglas (58)

Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom)

Olimpia: Adrian Olszewski - Filip Rzepka (69. Patryk Leszczyński), Adrian Karankiewicz, Krzysztof Wicki, Błażej Klimek, Piotr Witasik - Jose Cabrera (82. Szymon Doba), Michał Cywiński, Tomasz Kaczmarek (70. Marko Zawada) - Jakub Bojas (70. Filip Karmański), Hubert Antkowiak (59. Karol Landowski)

Lech: Mickey van der Hart - Joel Vieira Pereira (78. Kristoffer Velde), Tomasz Kędziora, Lubomir Satka, Barry Douglas – Michał Skóraś (65. Adriel Ba Loua), Nika Kwekweskiri, Jesper Karlstroem (65. Mateusz Skrzypczak), Filip Marchwiński - (71. Jakub Kamiński) – Daniel Ramirez Fernandez - Dawid Kownacki (71. Mikael Ishak)

Program i wyniki 1/2 finału Pucharu Polski

Olimpia Grudziądz - Lech Poznań 0:3
Raków Częstochowa - Legia Warszawa (18.00) - środa, 6 kwietnia

Bramkarz Olimpii Adrian Olszewski przyznał, że Lech był zdecydowanym faworytem, ale żałował, że nie udało się sprawić następnej sensacji (IAR) 0:11