MŚ siatkarzy 2022: wygrane Słowenii i Włoch. Znamy pierwszych ćwierćfinalistów

2022-09-03, 23:15

Reprezentacja Słowenii jako pierwsza awansowała do ćwierćfinału mistrzostw świata . Foto: PAP/EPA/IGOR KUPLJENIK

Reprezentacje Słowenii oraz Włoch zostały pierwszymi ćwierćfinalistami mistrzostw świata siatkarzy. W Lublanie współgospodarze turnieju pokonali Niemców 3:1, a drużyna z Półwyspu Apenińskiego w takim samym stosunku wygrała z Kubą.

• Słoweńcy, którzy wyeliminowali prowadzonych przez Michała Winiarskiego Niemców, o awans do najlepszej czwórki zagrają ze zwycięzcą meczu Holandia - Ukraina
  • Niewykluczone, że w ćwierćfinale dojdzie do szlagierowego pojedynku Włoch z Francją, o ile "Trójkolorowi" pokonają Japonię

W pierwszym meczu 1/8 finału mistrzostw świata siatkarzy Słoweńcy pokonali prowadzonych przez Michała Winiarskiego Niemców 3:1 (25:18, 25:19, 21:25, 25:22). W ćwierćfinale współorganizatorzy turnieju zmierzą się ze zwycięzcą spotkania Holandia - Ukraina.

Początek spotkania był wyrównany, jednak szybko inicjatywę przejęli Słoweńcy, pewnie wygrywając dwie partie. Dominowali oni głównie w polu serwisowym, pomagały im także liczne błędy rywali.

Na początku trzeciej partii Niemcy, którzy nie mieli już nic do stracenia, zaczęli jednak grać znacznie lepiej. Do końca między zespołami toczyła się zacięta, wyrównana walka. Ostatecznie górą byli podopieczni Winiarskiego, którzy wyeliminowali błędy we własnej grze i zaczęli lepiej spisywać się w ataku.

Tylko na tyle było ich stać - w czwartym secie Słoweńcy powrócili do skutecznej gry i zakończyli spotkanie wygraną 3:1. Ich ćwierćfinałowego rywala wyłoni poniedziałkowe starcie Holandii z Ukrainą.

***

Włosi pokonali Kubańczyków 3:1 (25:21, 21:25, 26:24, 25:18) w drugim meczu 1/8 finału mistrzostw świata siatkarzy w Lublanie. W ćwierćfinale reprezentacja Italii zmierzy się ze zwycięzcą spotkania Francja - Japonia.

Od początku spotkania inicjatywa była po stronie Włochów i chociaż w połowie pierwszej partii Kubańczycy doprowadzili do wyrównania, to końcówka należała do mistrzów Europy. W drugiej odsłonie sytuacja się odwróciła i to reprezentacja Kuby kontrolowała grę, doprowadzając do remisu w setach.

W trzeciej partii kontynuowała ona skuteczną grę, jednak w walce na przewagi minimalnie lepsi okazali się siatkarze z Italii. Kubańczycy ambitnie walczyli do końca, ale korzystny wynik dodatkowo zmobilizował Włochów, którzy zakończyli mecz w czwartym secie.

Podopieczni trenera Ferdinando De Giorgiego na ćwierćfinałowego rywala muszą poczekać do poniedziałku. Wtedy o godz. 21, również w Lublanie, Francuzi zagrają z Japończykami.