Mount Everest tonie w śmieciach. "Usuwają logotypy, by sprzęt pozostawić na górze na zawsze"

Jak co roku na Mount Evereście (8848 m n.p.m.) trwa wiosenny sezon, setki wspinaczy chcą zdobyć najwyższy szczyt świata. Tłum śmiałków niestety pozostawia po sobie na najsłynniejszej górze sprzęt i śmieci. Do sieci trafiło nagranie, które przeraża. 

2023-05-30, 12:39

Mount Everest tonie w śmieciach. "Usuwają logotypy, by sprzęt pozostawić na górze na zawsze"
Kolejki na Evereście i śmieci - to znany od lat problem . Foto: zdjęcie kolejkiNirmal Purja MBE "Project Possible" – 14 /7 Śmieci w obozie IV/EverestToday

NA EVEREŚCIE JEST "NAJBRUDNIEJSZY OBÓZ, JAKI WIDZIAŁEM"

W tym roku pobity został kolejny rekord – zezwolenia na zdobycie szczytu uzyskało 47 ekspedycji, w sumie 478 osób. Taka liczba oznacza tłok w bazie pod Mount Everestem, ale także wiele niebezpieczeństw, w tym problem związany ze śmieciami. 

Do sieci trafiło nagranie autorstwa jednego z Szerpów. Widać na nim, jak wygląda sytuacja w obozie czwartym, na wysokości 7950 m n.p.m. 

– Najbrudniejszy obóz, jaki kiedykolwiek widziałem. Widzimy wiele namiotów, puste butle tlenowe, stalowe miski, łyżki, podkładki, papier toaletowy i wiele rzeczy, których używa człowiek. Coraz bardziej mi smutno, bo wiele razy widziałem, jak grupy i firmy usuwają z nich logotypy, by cały ten sprzęt pozostawić na górze na zawsze – relacjonuje Tenzi Szerpa.

Szerpa podkreśla, że już wiele lat temu rozpoczęto kampanię "Czysta Góra". – Choć dołożono wszelkich starań, firmy zawsze zostawiają na niej śmieci, a usuwanie ich będzie coraz trudniejsze. Chciałbym poprosić rząd (nepalski – przyp. red.) o ukaranie firm, które zostawiają śmieci na górze, ponieważ jest to duży problem, z którym wszyscy się borykamy – dodał.

REKLAMA

70 LAT OBECNOŚCI CZŁOWIEKA NA EVEREŚCIE

W poniedziałek 29 maja 2023 roku obchodziliśmy rocznicę – 70 lat temu, 29 maja 1953 r., na Mount Everest wspięli się jako pierwsi na świecie Nowozelandczyk Edmund Hillary i Szerpa Tenzing Norgay. 

Wyprawa z 1953 roku była dziewiątym brytyjskim atakiem na najwyższy szczyt świata. W skład ekspedycji wchodzili pułkownik John Hunt (kierownik), Charles Evans, George Band, Tom Bourdillon, Alfred Gregory, Wilfrid Noyce, Griffith Pugh, Tom Stobart, Michael Westmacott, Charles Wylie, Edmund Hillary, George Lowe, Tenzing Norgay, Sherpa Annullu, korespondent "The Times" James Morris, a także 35 Szerpów oraz 362 tragarzy.

Powiązany Artykuł

Everest Chiny wyprawa 1200 f.jpg
"Strategiczna myśl partii i siła ludu - tak zdobyliśmy Everest". Chiny świętują, świat im nie uwierzył

W archiwum BBC zachował się wywiad, jakiego udzielił sir Edmund Hillary brytyjskiej rozgłośni w 1985 roku. – Nie miałem uczucia ekstazy, którego niektórzy ludzie mogliby się spodziewać – mówił Edmund Hillary, opisując emocje, jakich doświadczył na szczycie. – Byliśmy zmęczeni, zdawałem sobie sprawę z problemów, jakie są jeszcze przed nami. W tamtym momencie nie było to dla mnie jakieś fantastyczne przeżycie - dodawał.

Po śmierci Hillary'ego w 2008 roku w Nepalu zaczęto celebrować tę datę jako Dzień Everestu. 

Co Edmund Hillary czuł na szczycie Mount Everestu?

REKLAMA


Jedną z największych i najbardziej skomplikowanych organizacyjnie wypraw Polskiego Związku Alpinizmu i sukcesu, który wydawał się niemożliwy do osiągnięcia, portal PolskieRadio24.pl prezentuje w serwisie specjalnym "Everest 1980” >>> ZOBACZ SERWIS

Czytaj także:

red/kier/PolskieRadio2.pl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej