El. Euro 2024: Albania - Czechy. Show gospodarzy, Albańczycy zagrali dla Polski

2023-10-12, 22:48

Albańczycy cieszą się po zdobyciu kolejnej bramki w meczu z Czechami . Foto: PAP/EPA/MALTON DIBRA

Reprezentacja Albanii pokonała w Tiranie Czechy 3:0 w meczu grupy E eliminacji mistrzostw Europy. To bardzo dobry wynik dla polskich piłkarzy w kontekście walki o awans na Euro 2024.

• Równolegle do meczu w Tiranie, reprezentacja Polski grała na wyjeździe z Wyspami Owczymi i pokonała Farerów 2:0
  • Triumf Albanii w Tiranie sprawia, iż losy awansu Biało-Czerwonych należą tylko od nich. Dwa wygrane Polaków w dwóch meczach dadzą im promocję na Euro

Albania - Czechy - 3:0 - KONIEC

Gol: 1:0 - Jasir Asani (9.), 2:0 - Taulant Seferi (51.),, 3:0 - Taulant Seferi (73.),

Czerwona kartka: Czechy - Mojmir Chytil (39. - za drugą żółtą). Sędzia: Danny Makkelie (Holandia).

>>> RELACJA Z MECZU WYSPY OWCZE - Polska >>>

Po wrześniowych meczach to Albańczycy i Czesi byli najbliżej zajęcia dwóch pierwszych miejsc w tabeli grupy E i bezpośredniej kwalifikacji na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w Niemczech.

Albańczycy nam pomogli

Biało-Czerwoni, którzy równolegle grają na wyjeździe z Wyspami Owczymi, wciąż liczą na zajęcie jednego z dwóch pierwszych miejsc w grupie eliminacyjnej. Aby tak się stało, muszą nie tylko wygrywać pozostałe mecze, ale też liczyć na potknięcia rywali.

Aby nasi reprezentanci odzyskali kontrolę nad wydarzeniami w eliminacjach i znowu zależeli tylko od siebie, potrzebowali nie tylko wygranej z Wyspami Owczymi, ale także wygranej Albanii nad Czechami.

Albańczycy przed miesiącem pokonali w Tiranie Polaków 2:0, co przypieczętowało zwolnienie Fernando Santosa z funkcji selekcjonera naszej reprezentacji. Wcześniej podopieczni Sylvinho zremisowali na wyjeździe z Czechami, choć to nasi południowi sąsiedzi mieli przewagę podczas meczu w Pradze.

Świetny mecz gospodarzy

W Tiranie jednak nie było mowy o przewadze gości. Albańczycy zagrali świetny mecz i zasłużenie wygrali 3:0. Pierwszą bramkę dla gospodarzy zdobył w dziewiątej minucie Jasir Asani, który popisał się mocnym strzałem z dystansu. 28-letni pomocnik trafił też na tym samym stadionie we wrześniowym meczu z Polską, wygranym przez gospodarzy 2:0.

W 40. minucie Czesi cieszyli się z wyrównania, ale zamiast tego... stracili zawodnika. Piłkę do bramki ręką posłał Mojmir Chytil, a sędzia pokazał mu za to żółtą kartkę. To było jego drugie napomnienie, więc musiał opuścić boisko.

Na początku drugiej połowy prowadzenie gospodarzy podwyższył Taulant Seferi. Ten sam zawodnik ustalił wynik spotkania w 73. minucie. Gospodarze mogli wygrać jeszcze wyżej, jednak gol Arbnora Muji nie został uznany ze względu na spalonego.

W tabeli grupy E prowadzi Albania z 13 punktami. Drugie miejsce zajmuje Polska - dziewięć, a na kolejnych pozycjach z ośmioma są Czechy i Mołdawia, które rozegrały o jedno spotkanie mniej od biało-czerwonych. Wyspy Owcze są na ostatnim miejscu z jednym punktem.