PŚ w skokach: Stefan Kraft jak Małysz i Stoch. Kubacki w czołówce, Kasai wiecznie młody

2024-02-17, 10:25

Stefan Kraft wygrał konkurs w Sapporo. Foto: RICHARD A. BROOKS/AFP/East News

Stefan Kraft wygrał sobotni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. Najlepszy z Polaków był Dawid Kubacki, który zajął 8. miejsce.

Po amerykańskim Lake Placid, gdzie w pierwszym konkursie indywidualnym niespodziewanie triumfował Słoweniec Lovro Kos, a w drugim najlepszy okazał się lider klasyfikacji generalnej Austriak Stefan Kraft, który cieszył się z 38. zwycięstwa w zawodach Pucharu Świata (zajmuje samodzielnie piąte miejsce w klasyfikacji wszech czasów) skoczkowie przenieśli się do Japonii.

Pierwszą serię wygrał ulubieniec gospodarzy, Japończyk Ryoyu Kobayashi, który skoczył 128.5 metra. Za jego plecami był lider klasyfikacji generalnej Stefan Kraft, który dostał mniejszą rekompensatę za wiatr i mimo lepszej odległości (129 metrów) zajął 2. miejsce.

Najlepszy z Polaków, Aleksander Zniszczoł był dziewiąty, Dawid Kubacki jedenasty, a Kamil Stoch siedemnasty. Do drugiej serii nie zakwalifikowali się Klemens Murańka (41.) i Piotr Żyła (45.).

W drugiej serii, Stefan Kraft potwierdził, że zasłużenie jest liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. W drugiej serii skoczył 139 metrów i o 0.4 punktu wyprzedził Kobayashiego, który osiągnął odległość o pół metra krótszą. Na najniższym stopniu podium stanął Andreas Wellinger.

Kraft wyrównał historyczny rekord Adama Małysza i Kamila Stocha, którzy podobnie jak Austriak, wygrali 39. konkursów Pucharu Świata w karierze. Liderem tego zestawienia jest Gregor Schlierenzauer (53 triumfy), a drugie miejsce zajmuje Matti Nykanen (46). Polacy i Kraft są na trzecim miejscu.

Dawid Kubacki poprawił swoje miejsce, kończąc zawody jako ósmy skoczek. Kamil Stoch był 12., niestety słabiej zaprezentował się Zniszczoł, który skończył na 25. pozycji.

Na 30. miejscu zakończył zawody 51-letni Noriaki Kasai, który jest najstarszym skoczkiem w historii, który zdobył punkty w Pucharze Świata.