Na horyzoncie historyczny wyczyn. Polacy chcą zjechać z ośmiotysięcznika Kanczendzonga
Pierwszy zjazd w historii z trzeciego szczytu świata, Kanczendzongi (8586 m n.p.m.) będzie celem wiosennej wyprawy w Himalaje. Do Nepalu ruszają Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira. Dwuosobowy zespół ma dodatkowo w planie wejście na Makalu (8481m).
2024-04-12, 13:40
W niedzielę 14 kwietnia do Nepalu wylecą Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira. Wspinacze rozpoczną akcję górską od Kanczendzongi. Działać będą w zespole dwuosobowym, bez personalnego wsparcia Szerpów i nie będą wspomagać się dodatkowym tlenem z butli. Po zdobyciu szczytu, Bartek Ziemski podejmie się próby zjazdu na nartach, zadaniem Oswalda Rodrigo Pereiry będzie udokumentowanie tego wyczynu. Po zakończeniu akcji na Kanczendzondze Polacy przedostaną się do Bazy pod Makalu. Ekspedycja zaplanowana jest na blisko dwa miesiące, a jej operatorem na miejscu będzie agencja Seven Summit Treks.
Bartek Ziemski i Oswald Rodrigo Pereira już rok temu sprawdzili się w zespole dwuosobowym w górach najwyższych. W kwietniu weszli na Annapurnę (8091m), w maju weszli na Dhaulagiri (8167m) jako pierwsi w sezonie. Bartek Ziemski zjechał z obu tych szczytów na nartach. W przypadku Annapurny był to pierwszy polski zjazd, z Dhaulagiri był to pierwszy zjazd w historii. Już po zakończeniu wyprawy wspinacze zostali zaangażowani do akcji ratunkowej i wrócili z Katmandu wesprzeć 84-letniego wspinacza z Hiszpanii, który złamał nogę podczas ataku szczytowego na Dhaulagiri.
Bartek Ziemski jest wspinaczem i narciarzem oraz członkiem Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej Polskiego Związku Alpinizmu. Ma na swoim koncie już cztery zjazdy z ośmiotysięczników. W grudniu podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego otrzymał nagrodę za najlepszy wyczyn 2023 roku.
Oswald Rodrigo Pereira jest wspinającym się filmowcem, autorem filmów dokumentalnych i reportaży. Wszedł na trzy ośmiotysięczniki. Jego film dokumentalny „The Silent Escape” opowiadający o losach ostatniej wyprawy miał w październiku premierę w Korei Południowej, wziął też udział w tournée w ponad 20 państwach, a na Krakowskim Festiwalu Górskim wygrał nagrodę dla najlepszego filmu 2023 roku.
REKLAMA
Kanczendzonga to trzeci co do wysokości szczyt ziemi. Jest też ostatnim ośmiotysięcznikiem, który nie ma udokumentowanego zjazdu narciarskiego. Makalu to piąty co do wysokości wierzchołek na świecie.
Wspinacze są członkami krakowskiego Klubu Wysokogórskiego „Sakwa”.
Czytaj także:
- "(Nie)zdobyta góra. Broad Peak i K2 ‘82". Kukuczka i Kurtyka na K2 "najsilniejsi z bab" i na lewiźnie
- Mount Everest 1989. Tragedia jakiej nie było i heroiczna walka Artura Hajzera o życie Andrzeja Marciniaka
- 70 lat temu zdobyto pierwszy ośmiotysięcznik. Annapurna, wyjątkowa góra też dla Kukuczki
- Sukces a potem tragedia podczas pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak
- Ludzie gór pamiętają o "Słoniu". Artur Hajzer odpadł od ściany Gaszerbrumu I
- Piotrowski i Kukuczka, Polish Line na K2 w 1986. Jakże prorocze były słowa: wielu boleśnie osmali sobie skrzydła
- Jak zginęła Wanda Rutkiewicz? "Nadal nie jestem pewien, czy nie popełniłem błędu"
- Everest 1980. Zimą pierwsze skrzypce zagrali Polacy. Potem Messner wykonał imponujące solo bez tlenu
- Berbeka wychodzi z cienia Broad Peaku. "Mówiło się Zawada, Kukuczka, Wielicki. Zakopane było z boku"
- Jerzy Kukuczka nie był drugi, był wielki
- Film "Broad Peak". Kłamstwo, które bolało 25 lat
/red
REKLAMA