more_horiz
Wiadomości

Premier League oskarża Manchester City. Mistrzowie Anglii wydali oświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2023 19:18
Władze Premier League oskarżyły Manchester City o wieloletnie nieprawidłowości finansowe i poprosiły o zbadanie sprawy niezależną komisję. Według angielskich mediów, "The Citizens" mogą zostać ukarani co najmniej odjętymi punktami w tabeli. W poniedziałek władze mistrza Anglii wydały w tej sprawie komunikat.
Manchester City, którego gwiazdami są Kevin De Bruyne i Bernardo Silva, może znaleźć się w poważnych tarapatach
Manchester City, którego gwiazdami są Kevin De Bruyne i Bernardo Silva, może znaleźć się w poważnych tarapatach Foto: Forum/Reuters/MOLLY DARLINGTON

W poniedziałek angielskim futbolem wstrząsnął komunikat władz Premier League. W oświadczeniu angielskiej ekstraklasy poinformowano, że czteroletnie dochodzenie w sprawie domniemanych nieprawidłowości finansowych Manchesteru City w latach 2009-2018 poskutkowało postawieniem aktualnym mistrzom Anglii zarzutów w sprawie łamania zasad Finansowego Fair Play.

Premier League oskarża, Manchester City odpowiada

Klub miał wypłacać piłkarzom oraz ich agentom premie, których nie było potem w finansowych rozliczeniach. Sprawą ma zająć się specjalna komisja, działająca przy Premier League, która jednak w swoim działaniu ma być całkowicie niezależna.

"Członkowie komisji zostaną powołani przez niezależnego przewodniczącego składu sędziowskiego. (...) Postępowanie przed komisją, zgodnie z regułą Premier League W.82, będzie poufne i niejawne. (...) Ostateczne postanowienie komisji zostanie opublikowane na stronie internetowej ligi. Premier League nie będzie komentować tej sprawy aż do odwołania" - napisano w oświadczeniu Premier League.

Do zarzutów w komunikacie odniósł się Manchester City. W klubowym oświadczeniu przekonywano o zaskoczeniu wnioskami ligowych decydentów.

"Manchester City FC jest zaskoczony ujawnieniem rzekomych naruszeń przepisów Premier League, szczególnie biorąc pod uwagę duże zaangażowanie klubu i ogromną liczbę materiałów, które zostały dostarczone lidze. Klub z zadowoleniem przyjmuje ocenę tej sprawy przedstawioną przez niezależną Komisję, która chce bezstronnie rozpatrzyć obszerny zbiór niepodważalnych dowodów, które istnieją na poparcie jego stanowiska. W związku z tym czekamy na ostateczne rozwiązanie tej sprawy" - napisano.

Co grozi mistrzom Anglii?

To nie pierwsze kłopoty City w tej kwestii. W 2020 roku "Obywatele" zostali ukarani dwuletnim zakazem gry w europejskich pucharach, jednak Trybunał Arbitrażowy do spraw Sportu (CAS) uznał odwołanie klubu i ostatecznie kara nie została wymierzona.

Tym razem konsekwencje mogą być poważne. W mediach nie brakuje spekulacji na temat potencjalnego odjęcia punktów Manchesterowi City, a nawet degradacji klubu. Niedawno ukarany za podobne przewinienia Juventus Turyn stracił 15 punktów w tabeli Serie A, a według włoskich dziennikarzy "Starej Damie" grożą kolejne sankcje.

Właścicielem Manchesteru City od 2008 roku jest Sheikh Mansour bin Zayed Al Nahyan, który stoi na czele City Football Group. Majątek wicepremiera Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest szacowany na 22 mld dolarów.

Czytaj także:

/empe

Zobacz także

Zobacz także