80. Tour de Pologne: zwycięzca TdP kieruje samochodem Polskiego Radia i wspomina: kiedyś sami praliśmy
Zbigniew Piątek przez lata był jednym z najlepszych kolarzy szosowych w Polsce. W dorobku ma m.in. wygraną w Tour de Pologne, a w tegorocznej edycji tego wyścigu kieruje specjalnym samochodem Polskiego Radia. - Ten wyścig był prestiżowy, ale współcześnie poszedł do przodu - przyznał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl, w której porównał obecne kolarstwo z czasami, w których sam odgrywał ważną rolę w peletonie.
2023-08-03, 12:00
Polskie Radio to jedyny radiowy patron medialny 80. edycji Tour de Pologne. Na naszych antenach pojawią się transmisje z wyścigu. W ramach współpracy organizatorów wyścigu i Polskiego Radia powstanie również seria podcastów o historii kolarstwa w Polsce, zapraszamy też na stronę PolskieRadio24.pl - jest tam serwis specjalny Tour de Pologne 2023.
Zbigniew Piątek był jednym z najlepszych polskich kolarzy szosowych na przełomie wieków. Wielokrotnie brał udział w Tour de Pologne, największy sukces notując w 1987 roku, gdy jako 21-latek wygrał nasz narodowy wyścig.
Zwycięzca TdP kieruje samochodem Polskiego Radia
Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich nadal pozostaje związany z Tour de Pologne. W tegorocznej edycji wyścigu jest kierowcą specjalnego samochodu Polskiego Radia, który na każdym etapie jedzie przed peletonem i zawsze ma najświeższe informacje o wyścigu.
Czy Tour de Pologne zmienił się w ciągu ostatnich dekad, odkąd jego dyrektorem w 1993 roku został Czesław Lang?
REKLAMA
- To był na pewno inny wyścig, jednak równie ważny jak w tej chwili. 30 lat temu były inne czasy, Polska i Europa inaczej wyglądały. Media też pokazywały wyścig, kibiców przy trasie było bardzo dużo, ale zamiast zagranicznych grup przyjeżdżały reprezentacje narodowe i również najlepsze polskie drużyny. Ten wyścig był prestiżowy, ale ewaluował i poszedł do przodu przez te wszystkie lata - wspominał Zbigniew Piątek w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl. - Teraz zjeżdżają się tutaj najlepsze ekipy zawodowe - dodał były kolarz.
Lata spędzone w peletonie sprawiły, iż dzisiejszemu kierowcy naszego radiowego samochodu nasuwa się wiele wniosków i porównań dawnego kolarstwa z tym współczesnym.
- Pierwszy raz na wyścigu Tour de Pologne startowałem w 1986 roku, a ostatni w 2003 roku. Mam więc na pewno porównanie, jak wyścig się rozwijał. Ewoluowało też kolarstwo, które kiedyś dzieliło się na zawodowe i amatorskie. Teraz nie mamy amatorstwa, za to mamy młodzieżowców do 23 lat. Zmieniła się charakterystyka kolarstwa i sposób ścigania. Kiedyś zawodnicy bardziej się szanowali, pierwszą część etapu jechali spokojnie. Dzisiaj pierwsze ataki idą po starcie ostrym. Dziś każdy chce się pokazać, zaprezentować swojego sponsora w mediach - porównywał Zbigniew Piątek.
REKLAMA
Czasy się zmieniły. Już nie trzeba prać ubrań
Inny zwycięzca Tour de Pologne sprzed lat Jan Brzeźny ostatnio powiedział nam, że za jego czasów kolarze po ukończeniu etapu musieli sami prać swoje ubrania.
- Kiedyś kolarze mieli trudniej. Nie było pralek, ale też sprzętu samochodowego: autobusów czy potężnych ciężarówek, gdzie znajdują się też kuchnie, w których przygotowuje się posiłki dla zawodników. Na pewno nastąpił bardzo duży postęp, kolarze mają inne warunki i mogą koncentrować się na tym, by jeździć jak najszybciej, a nie myśleć o tym, że na mecie mają uprać sobie odzież czy sprawdzić rower. Dziś zawodnicy mają profesjonalną obsługę - ocenił Zbigniew Piątek.
Wiele lat jazdy na wysokim poziomie sprawiły, iż nasz rozmówca do dzisiaj jest rozpoznawany przez kibiców, którzy dowody sympatii dają mu również w trakcie obecnej edycji wyścigu, gdy kieruje samochodem Polskiego Radia.
- Wiele lat ścigałem się zawodowo, wcześniej amatorsko w polskim peletonie. Jestem zawodnikiem, który odnosił też sukcesy międzynarodowe, więc pewnie moje nazwisko utrwaliło się kibicom, szczególnie osobom w dojrzałym wieku, bo ja też już w takim jestem. Na pewno nie jestem więc anonimowy dla kibiców stojących przy trasie - zakończył z uśmiechem Zbigniew Piątek.
REKLAMA
Ze Zbigniewem Piątkiem rozmawiał Paweł Majewski, PolskieRadio24.pl
Klasyfikacja Generalna Tour de Pologne 2023
Klasyfikacja Najlepszy Sprinter Tour de Pologne 2023
Klasyfikacja Najaktywniejszy Zawodnik Tour de Pologne 2023
Klasyfikacja Najlepszy Góral Tour de Pologne 2023
REKLAMA
Trasa 80. Tour de Pologne:
1. etap: Poznań - Poznań (183,7 km)
2. etap: Leszno - Karpacz (202,9 km)
3. etap: Wałbrzych - Duszniki-Zdrój (163,3 km)
4. etap: Strzelin - Opole (198,6 km)
5. etap: Pszczyna - Bielsko-Biała (198,8 km)
6. etap: Katowice - Katowice (jazda indywidualna na czas, 16,6 km)
7. etap: Zabrze - Kraków (166,6 km)
<<< WIĘCEJ O TOUR DE POLOGNE 2023 >>>
Czytaj także:
- 80. edycja Tour de Pologne. Czesław Lang: w Polskim Radiu znalazłem partnerów
- Polskie Radio jedynym radiowym patronem medialnym Tour de Pologne. "Niesiemy radość i rozrywkę" [WIDEO]
- Czesław Lang: Polskie Radio towarzyszyło wyścigom kolarskim od samego początku [JEDYNKA]
- 80. Tour de Pologne: wyjątkowe trofeum dla zwycięzcy wyścigu. "Ma bardzo ważne znaczenie"
REKLAMA