Kontrowersje wokół roboczej wersji umowy brexitowej

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 05:00
Komisja Europejska opublikowała w środę (14.11) 585-stronicową wersję roboczą umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Krytyczne reakcje części brytyjskich polityków na ten dokument komentował w Dwójce dr Krzysztof Winkler.
Audio
  • Kontrowersje wokół roboczej wersji umowy brexitowej (Puls świata/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Tym, co wzbudza kontrowersje, tłumaczył gość "Pulsu świata", jest tzw. plan rozwiązania awaryjnego na wypadek, gdyby do roku 2020, do końca okresu przejściowego po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii, nie udało się opracować planu przyszłej współpracy między Zjednoczonym Królestwem a Unią. - To rozwiązanie przewiduje zróżnicowane traktowanie Irlandii Północnej i reszty Zjednoczonego Królestwa - mówił dr Krzysztof Winkler.

Na czym polegałaby ta różnica i czy w konsekwencji nie doprowadziłaby ona do rozpadu Wielkiej Brytanii? Na jakie inne zapisy roboczej wersji umowy brexitowej nie chce się zgodzić część brytyjskich polityków? I dlaczego premier Theresa May przystała na te rozwiązania?

***

Tytuł audycji: Puls świata

Prowadził: Piotr Pogorzelski

Gość: dr Krzysztof Winkler (Grupa Badawcza Britannia na Uniwersytecie Warszawskim)

Data emisji: 15.11.2018

Godzina emisji: 17.00

jp/mko

Czytaj także

Brexit coraz bliżej. KE opublikowała umowę wyjścia W. Brytanii z UE

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 21:53
Komisja Europejska opublikowała w środę wieczorem 585-stronicową wersję roboczą umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz stanowiącą załącznik do niej 15-stronicową deklarację polityczną o przyszłości relacji między obiema stronami. Wcześniej, brytyjska premier Theresa May powiedziała, że jej rząd poparł przyjęcie proponowanego tekstu.   
rozwiń zwiń