more_horiz

Bartek Wąsik: w muzyce ważna jest czułość wobec odbiorców

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2022 10:00
- Cieszę się, że nareszcie będziemy mogli zaprosić publiczność. Połączenie muzyki z przyrodą i dziełami sztuki jest niesamowite - tak pianista Bartek Wąsik mówił o cyklu letnich koncertów "Pianokrąg" w warszawskiej Królikarni. 
Pianokrąg to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika w warszawskiej Królikarni
"Pianokrąg" to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika w warszawskiej KrólikarniFoto: Shutterstock/OleksSH
  • Już w najbliższą niedzielę - 29 maja - w warszawskiej Królikarni rozpocznie się "Pianokrąg", czyli cykl koncertów znakomitego polskiego pianisty Bartka Wąsika.
  • Artysta był gościem "Poranka Dwójki" i opowiedział o szczegółach tego wydarzenia.

Muzyka wśród śpiewu ptaków

"Pianokrąg" to cykl koncertów pianisty Bartka Wąsika, odbywający się w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. - Sporo osób woli odbierać te koncerty w pozycji leżącej na trawie, wśród śpiewu ptaków, z błękitem nieba. To muzyka twórców, dla których ważna jest czułość wobec odbiorców - mówił gość Dwójki.

Blisko natury

Dodał, że te kompozycje sięgają do pierwotnych wibracji w ciele człowieka. - Chodzi o bycie blisko natury, to jest pewien puls, który sprawia dużo przyjemności, tworzy pewną bardzo osobistą przestrzeń - podkreślił.

Czytaj też:

Kompozycje Glassa jak życiowa ścieżka dźwiękowa

Tegoroczny "Pianokrąg" otworzy I księga "Etiud" na fortepian Philipa Glassa. - Bardzo lubię wykonywać jego muzykę, cykl zamknie II księga, w każdej z nich jest 10 etiud. Nie wiem, dlaczego lubię ją grać, fascynuje, czasami irytuje, a jest trochę jak ścieżka dźwiękowa różnych życiowych sytuacji. Te utwory wymagają ćwiczeń, skupienia. Cienka jest granica, przy której pianista musi się poruszać - opisywał.

Wokół fortepianu

Wspominał również wykonanie kompletnej ścieżki dźwiękowej z filmu "Godziny" przed czterema laty. - Było chłodno i ciemno, jak to w listopadzie. Muzyka Glassa sprawiła, że powstał cykl letnich recitali fortepianowych w Królikarni, a w tym roku również w Rotundzie, gdzie publiczność będzie mogła usiąść wokół fortepianu - mówił Bartek Wąsik.


Posłuchaj
11:59 2022_05_25 09_35_12_PR2_Poranek_Dwojki.mp3 Bartek Wąsik: w muzyce ważna jest czułość wobec odbiorców (Poranek Dwójki)

 

Klamrę tegorocznych czterech koncertów tworzy monumentalny cykl etiud fortepianowych amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa, który w tym roku obchodził 85. urodziny. Bohaterami pozostałych dwóch koncertów będą Jóhann Jóhannsson i Wałentyn Sylwestrow. 


***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Bartek Wąsik (pianista)

Data emisji: 25.05.2022

Godzina emisji: 9.35

mo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem