"Festiwal muzyki cerkiewnej to święto narodów i kultur"

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 17:30
- Spotkania w Białymstoku gromadziły na początku kilka chórów z okolicznych wiosek. Dziś festiwal jest imprezą, podczas której występują wykonawcy z całego świata. W tym roku gościmy 35 zespołów – mówił w Dwójce Romuald Twardowski.
Audio
  • Święto muzyki cerkiewnej w Białymstoku (Wybieram Dwójkę)
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce
Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej w HajnówceFoto: Artur Reszko/PAP

plakat_Sokolowsko_663.jpg
Święto dźwięku w Sokołowsku

"Już od 1982 roku w maju chóry z całego świata prezentują się w Polsce na największym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka", który ma – nadaną w 1995 roku przez Ministerstwo Kultury – kategorię zerową, co stawia go na równi z Konkursem Chopinowskim i Festiwalem Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień" – czytamy w nocie od organizatorów tego wydarzenia.

- Festiwal jest pierwszą imprezą na świecie, prezentującą muzykę cerkiewną od początku chrześcijaństwa do czasów współczesnych. Przez 35 lat wystąpiły na nim chóry z 40 państw m.in. Armenii, Australii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Cypru, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Gruzji, Indii, Iranu i Izraela, Kenii, Korei, Litwy i Łotwy, Macedonii, Polski, Rosji, a nawet Wielkiej Brytanii i Libanu – przypomniał przewodniczący jury festiwalu.

Podczas Festiwalu muzykę cerkiewną wykonują chóry bez względu na narodowość i wyznanie, a więc nie tylko wyznawcy prawosławia, ale też katolicy, grekokatolicy i protestanci, muzułmanie, buddyści i wyznawcy judaizmu.

- Nasz festiwal nawiązuje do świetlanej tradycji I Rzeczpospolitej. Na koncercie inauguracyjnym wszystkie chóry wspólnie śpiewają nasz stary, XVI-wieczny hymn "Gaude Mater Polonia" – powiedział Romuald Twardowski.

*** 

Rozmawiała: Justyna Piernik

Gość: Romuald Twardowski  (przewodniczący jury XXXVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej "Hajnówka" 2018 w Białymstoku)

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/bch

Czytaj także

Włodek Pawlik: myślałem, że już nigdy tego nie zagram

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 19:00
- Przez wiele lat nie miałem możliowści wykonywania utworu, który skomponowałem z inspiracji debiutanckim poematem Karola Wojtyły "Pieśń o Bogu ukrytym" - mówił w Dwójce ceniony pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gamelan i klarnet, czyli poszukiwanie wspólnoty dźwięku

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2018 18:37
- Trzy lata temu zaczęliśmy poszukiwać sposobu na połączenie moich europejskich doświadczeń muzyka grającego na klarnecie z doświadczeniami indonezyjskimi. To długi proces wspólnego grania i improwizowania - mówił Michał Górczyński.
rozwiń zwiń