Ikony designu, które wpłynęły na zwyczaje Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 15:43
- To najbardziej fascynujący rys tych biografii, że mimo problemów i ograniczeń narzucanych przez męski świat, potrafiły osiągnąć maksimum - o bohaterkach publikacji "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia" opowiadały w Dwójce jej autorki.
Audio
  • Lidia i Julia Pańków o książce "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia" (Wybieram Dwójkę)
Okładka książki Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia
Okładka książki "Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia"Foto: materiały prasowe

Lidia i Julia Pańków przybliżają w swojej książce sylwetki wpływowych Polek, które przetarły kobietom szlaki w wielu dziedzinach życia. Jedną z nich była Janina Ipohorska, współzałożycielka i redaktorka kultowego "Przekroju", znana lepiej czytelnikom jako Jan Kamyczek. - Wielu miłośników "Przekroju" nie było świadomych, że pod tym pseudonimem kryje się kobieta - mówiły autorki publikacji w audycji "Wybieram Dwójkę". - Choć Ipohorska uważała się za intelektualistkę i wyższe sprawy jej grały w duszy, niż udzielanie porad, to włożyła całe serce i intelekt w prowadzenie rubryki "Demokratyczny savoir-vivre". Wielu zaczynało od niej lekturę "Przekroju", ucząc się, jak żyć i postępować.

W audycji mówiliśmy też o sławnej fotografce dwudziestolecia międzywojennego Zofii Chomętowskiej, która stała się prekursorką "zdjęć lifestylowych", ale też architektce Barbarze Brukalskiej – pierwszej kobiecie profesorce na Politechnice Warszawskiej.

***

Rozmawiała: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Lidia i Julia Pańków

Data emisji: 5.12.2018

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

bch/mko

Czytaj także

Jak zredagować Białoszewskiego? Wspomnienia Marianny Sokołowskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2018 13:00
- Miron Białoszewski był dla mnie najistotniejszym z autorów, którymi się zajmowałam, choć od tamtego czasu z wieloma twórcami miałam do czynienia - podkreślała Marianna Sokołowska, długoletnia redaktorka w Państwowym Instytucie Wydawniczym i wydawnictwie W.A.B.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barbara Krafftówna. Potęga osobowości, bogactwo talentu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 12:45
- Basia ma nieprawdopodobny temperament. Ponieważ dziś przywitałem ją w gronie dziewiędziesięciolatków, chciałbym mieć chociaż ułamek tej jej żywotności, tego parcia zawsze do przodu. To bardzo cenne, zwłaszcza w naszym wieku. Człowiek, gdy jest już starszy, zaczyna troszeczkę usuwać się w cień, ale u Basi absolutnie tego nie widać - mówił podczas benefisu artystki Franciszek Pieczka.
rozwiń zwiń