Tradycja a nowoczesność. Cicha rewolucja w Turcji

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 15:03
- Wprowadzanie po wielu latach nieobecności religii do szkół, czy możliwość noszenia chust w parlamencie to tylko jedne z bardzo wielu symptomów cichej rewolucji, która dokonuje się w Turcji. Kraj zawracany jest w kierunku islamu - mówiła w Dwójce Marcelina Szumer-Brysz.
Audio
Okładka książki
Okładka książkiFoto: mat. promocyjne

Wywracanie kultury 1200.jpg
Rafał Księżyk: to trochę alternatywna historia kontrkultury

Gościem audycji była autorka zbioru reportaży z Turcji zatytułowanego "Wróżąc z fusów". "Od zawsze w rozdarciu – między Europą i Azją, islamem i świeckością, tradycją i nowoczesnością – również dziś Turcja stoi na politycznym rozdrożu. Ale Turcja to nie tylko polityka. To również producent święcących międzynarodowe triumfy seriali telewizyjnych, nowy dom tysięcy syryjskich uchodźców oraz ulubiony cel podróży spragnionych słońca i miłości. Warto wzorem autorki odrzucić stereotypy i spojrzeć w twarz prawdziwej Turcji, która wciąż przyciąga i odpycha, niepokoi i fascynuje" - czytamy w nocie Wydawnictwa Czarne, które opublikowało książkę.

- To prawda, że moja książka jest pełna goryczy. Nie zamierzałam jednak pisać paszkwilu na Turcję, ani wystawiać jej laurki. Spotkałam w tym kraju bardzo wielu wspaniałych, dobrych ludzi, ale natknęłam się także na wiele dramatycznych historii. Warto o tym mówić, gdyż obraz Turcji w mediach jest dość jednostronny. Ja chciałam pokazać w swojej książce, że jest inaczej - powiedziała Marcelina Szumer-Brysz.

Ile i jakich starań wymagało od autorki książki to, by nie poruszyła w niej tematu będącego społecznym tabu? Kim są w Turcji ci, którzy nazywają siebie wilkami? O tym w nagraniu audycji.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Gość: Marcelina Szumer-Brysz (autorka zbioru reportaży z Turcji "Wróżąc z fusów")

Data emisji: 3.01.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji Wybieram Dwójkę.

mko/pg


Czytaj także

"Ziemia jałowa". Zagłębie Dąbrowskie po transformacji

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 17:00
- Moja książka jest reportażem rozliczającym to, co się udało, a raczej to, czego się nie udało zrobić w latach 90. Terapia szokowa stworzyła obszary strukturalnego bezrobocia i biedy, które odarły setki tysięcy ludzi z godności – mówiła w Dwójce Magdalena Okraska.
rozwiń zwiń