Skopje. Tragedia miasta i jego nowy początek

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 17:10
Gośćmi audycji byli twórcy wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie zatytułowanej "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności".
Audio
  • Rozmowa o wystawie "Skopje. Miasto, architektura i sztuka solidarności" (Wybieram Dwójkę)
Plakat promujący wystawę
Plakat promujący wystawęFoto: mat. prasowe

MCK i Muzeum Sztuki Współczesnej w Skopje (MSU) przygotowały pierwszą w Polsce prezentację fenomenu odbudowy miasta Skopje po tragicznym trzęsieniu ziemi w 1963 roku oraz wyjątkowych gestów solidarności wobec ogromu strat i cierpienia doznanych przez Macedończyków. Zamierzeniem MCK i MSU jest pokazanie nie tylko skali tragedii miasta oraz jego mieszkańców, ale przede wszystkim niezwykłej odbudowy, która uczyniła miasto najbardziej nowoczesną stolicą w wymiarze globalnym.

Dzięki nowym projektom, których symbolem jest plan śródmieścia autorstwa Kenzō Tange, Skopje stało się jednym z najciekawszych architektonicznie miast Europy. Dla polskiej publiczności interesujące jest także przypomnienie sylwetek i działalności polskich architektów i urbanistów, którzy współuczestniczyli w przywracaniu miasta do życia. Ich doświadczenie rekonstrukcji i odbudowy, całkowicie zniszczonej podczas II wojny światowej, Warszawy, okazało się wówczas niezmiernie przydatne.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania rozmowy z naszymi gośćmi, którymi były autorki i kuratorki wystawy: Agata Wąsowska-Pawlik i Monika Rydiger.

***

Rozmawiał: Bartosz Panek

Data emisji: 8.07.2019

Godzina emisji: 16.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

mko

Zobacz więcej na temat: wystawa KULTURA Bartosz Panek
Czytaj także

"Dźwięki pierwotne". Wyprawa do źródeł muzyki

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 14:47
W audycji "Kwadrans bez muzyki" odwiedziliśmy wystawę w gdańskim Spichlerzu Opackim. Ekspozycja opowiada o źródłach muzyki tradycyjnej i tym, jak inspiruje ona współczesnych twórców.
rozwiń zwiń