Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego: łączy nas kult geniuszu Chopina

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2021 18:00
- Konkurs Chopinowski służy temu, żeby dzielić się ze światem tym, co mamy najwspanialszego, czyli Chopinem. Pomagają nam w tym wspaniali, młodzi pianiści - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Laskowski, rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shutterstock/n_at

Ze względu na pandemię XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski został przełożony o rok. Jego inauguracja planowana jest na 2 października tego roku. Przed nami eliminacje do konkursu - także przesunięte z kwietnia br. - które rozpoczną się już w poniedziałek 12 lipca w Filharmonii Narodowej


Posłuchaj
14:20 Wybieram Dwójkę 7 lipiec 2021 16_29_58.mp3 Rozmowa z Aleksandrem Laskowskim o eliminacjach do XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego (Wybieram Dwójkę)

 

Droga do zwycięstwa w tym niezwykle prestiżowym wydarzeniu trwa latami, a wieńczy ją występ w Warszawie. Nie inaczej było także przed tegoroczną edycją. - Najpierw była pierwsza selekcja na podstawie nagrań, teraz mamy eliminacje, w których weźmie udział niespełna 160 uczestników z całego świata - tłumaczył Aleksander Laskowski. - To jest występ przed bardzo poważnym, znakomitym jury. Ono wyłoni tę osiemdziesiątkę, która zyska miano uczestników Konkursu Chopinowskiego.

- Mamy wielu różnych, bardzo ciekawych i w znacznej mierze utytułowanych młodych artystów - podkreślił rzecznik NIFC. - Oni przyjeżdżają do Warszawy, żeby zawalczyć o własną karierę i sławę, ale także, żeby swoją artystyczną działalnością złożyć Chopinowi hołd - dodał.


Chopin przy fortepianie 1200 NAC.jpg
Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie

Chiny, Japonia, Korea Południowa to kraje płodne w zdolnych pianistów. Od lat ich obecność widoczna jest podczas eliminacji. Jak podkreślił Aleksander Laskowski, Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od początku pandemii pracuje wielowymiarowo, żeby zapewnić komfort i bezpieczeństwo uczestnikom, jurorom, pracownikom i melomanom.

- Publiczność garnie się ogromnie, żeby przychodzić na konkurs. Bilety są wyprzedane, oczywiście nie do pełnej sali, bo na to nam obostrzenia sanitarne nie pozwalają - tłumaczył rzecznik. 

Czytaj także:

To nie pierwszy przeniesiony konkurs w historii, IV edycja, zaplanowana na rok 1942 odbyła się dopiero w 1949. - To jest najczęściej przywoływany przykład przełożenia konkursu, ale był jeszcze jeden - zaznaczył gość Dwójki. - Następny wypadał w 1954, ale odbył się w 1955, ze względu na opóźnienia w odbudowie Filharmonii Narodowej. Od 1955 do 2019 biegł swoim pięcioletnim rytmem. Teraz pandemia spowodowała kolejne przesunięcie. Wzmogła emocje, oczekiwanie i apetyt na Chopina w wykonaniu tych wspaniałych młodych ludzi.

Szczegóły Konkursu Chopinowskiego oraz harmonogram eliminacji dostępny jest na stronie chopin2020.pl.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Aleksander Laskowski (rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina)

Data emisji: 7.07.2021

Godzina emisji: 16.30


Czytaj także

Kulisy Koncertu Laureatów Konkursu Chopinowskiego. Piotr Gliński: Chopin to najlepsza polska marka

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2018 22:04
Laureaci I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych 14 września wystąpili w warszawskiej Filharmonii Narodowej. Jak pierwszą edycję konkursu podsumowali uczestnicy, organizatorzy i miłośnicy kompozycji Fryderyka Chopina?  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopin w wykonaniu młodych muzyków

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2021 17:00
Zanim na dobre ruszą eliminacje do Konkursu Chopinowskiego, warto było posłuchać tych, którzy udział w nim mają już zapewniony. Szymon Nehring, Piotr Alexewicz, Kamil Pacholec, Piotr Pawlak i Adam Kałduński to bohaterowie Preludium Konkursowego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej oraz audycji "Chopin Osobisty".
rozwiń zwiń