Andrzej Boreyko: 120 lat to bardzo dobry wiek dla orkiestry symfonicznej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 18:11
- Mało jest na świecie orkiestr, które są starsze. Większość tych znanych zespołów nie ma aż tak głębokiej historii. Na przykład Filharmonia Petersburska, słynna orkiestra Mrawińskiego, w tym samym sezonie świętuje dopiero swoje stulecie - mówił w radiowej Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej, obchodzącej jubileusz 120-lecia.
Andrzej Boreyko
Andrzej BoreykoFoto: Jakub Kukla/PR2
Andrzej Boreyko 1200.jpg
Andrzej Boreyko: moim miejscem jest muzyka

Jak przypomniał gość Programu 2 Polskiego Radia, budynek Filharmonii Narodowej przy ul. Jasnej w Warszawie był wzorowany na Grand Opera w Paryżu. 

- Oczywiście to, co się stało podczas II wojny światowej, gdy straciliśmy ten przepiękny budynek, i późniejsza odbudowa, w 100 procentach nie zwróciła nam piękna tego budynku, który powstał w 1901 roku. Z drugiej strony najważniejsze, że w trudnych latach powojennych jednym z priorytetów była filharmonia. W 1955 roku udało się na nowo w tym samym miejscu postawić ten budynek i zachować przynajmniej pewną najważniejszą część, czyli akustykę, a także miejsce dla słuchaczy i scenę. A różne ozdoby, które zostały bezpowrotnie utracone? To już nie jest aż tak istotne - stwierdził Andrzej Boreyko.

Posłuchaj
16:28 Wybieram Dwójkę 3.11.2021 boreyko.mp3 Andrzej Boreyko o jubileuszu 120-lecia Filharmonii Narodowej i specjalnym koncercie z tej okazji (Wybieram Dwójkę) 

Zwracał on również uwagę, że powstanie Filharmonii Narodowej oznaczało dla Polski eksplozję życia muzycznego i kulturalnego. - Szczególnie w latach międzywojennych warszawska filharmonia była magnesem dla wielu najlepszych muzyków na całym świecie. O tym piszą i Artur Rubinstein, i Roman Jasiński, opowiadając nam w swoich książkach o prawie codziennych koncertach i nazwiskach, podając, kto tu był. Wielu moich poprzedników bardzo dużo zrobiło dla tego, żeby ta orkiestra wyglądała i brzmiała tak, jak to jest dziś. Jestem bardzo szczęśliwym dyrektorem, bo podczas mojej kadencji możemy świętować tak ważne wydarzenie - wyznał Andrzej Boreyko.

Działalność Filharmonii Narodowej 5 listopada 1901 roku zainaugurował koncert pod batutą Emila Młynarskiego, z Ignacym Janem Paderewskim jako solistą. 120 lat później koncert uświetniający jubileusz wypełni w całości muzyka polska. Zabrzmi pod batutami trzech dyrygentów, kolejno kierujących instytucją przez dwie ostatnie dekady.

Zobacz także:

Trzecią Symfonię, Pieśń o nocy Karola Szymanowskiego poprowadzi Jacek Kaspszyk, Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego - Antoni Wit, prapremierę nowego dzieła, które specjalnie na jubileusz skomponował Jan A.P. Kaczmarek - Kantatę o szczęściu - poprowadzi obecny dyrektor artystyczny, gość audycji.

- Bardzo się cieszę, że i maestro Wit, i maestro Kaspszyk zgodzili się wziąć udział w tym koncercie. Zaproponowaliśmy tym dyrygentom swobodny wybór, czym by oni mogli i chcieli zadyrygować. Ponieważ 120-lecie Filharmonii Narodowej jest dla mnie związane też z repertuarem, chcieliśmy, żeby zabrzmiała muzyka, która była w okresie od rozpoczęcia pracy Filharmonii bardzo ważnym repertuarem dla tego miejsca i dla Polski - tłumaczył Andrzej Boreyko.

Wrócił on także w czasie rozmowy do zakończonego niedawno XVIII Konkursu Chopinowskiego.

Koncert z okazji 120-lecia Filharmonii Narodowej rozpocznie się w piątek, 5 listopada o godz. 19.30. Transmisja na antenie Dwójki.

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Andrzej Boreyko (dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej)

Data emisji: 3.11.2021

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

Koncert "Gramy dla Białorusi" - w geście solidarności z Białorusinami

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2021 09:00
25 marca, w Filharmonii Narodowej w Warszawie odbędzie się drugi koncert "Gramy dla Białorusi". Wydarzenie odbędzie się w Dzień Wolności Białorusi, upamiętniający proklamacją Białoruskiej Republiki Ludowej - pierwszego w nowożytnej historii odrębnego państwa białoruskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z wizytą w Filharmonii Narodowej w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2021 13:45
W jaki sposób Filharmonia Warszawska stała się Filharmonią Narodową? Dlaczego Konkurs Chopinowski, odbywający się w Warszawie, jest wyjątkowy w skali kraju? Kiedy jest najlepszy czas na strojenie fortepianów? To tylko część tajemnic, które podczas audycji Jedyne Takie Miejsce, odkrywała Sława Bieńczycka.
rozwiń zwiń