95-letni Jacek Bocheński: książka "Ujście" kończy moją działalność

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 12:00
- Kończę swoją zawodową działalność literacką, przechodzę może jeszcze na amatorską. Najważniejszy powód jest taki, że świat się zmienił. Młodsi czytelnicy są wychowani na kulturze popularnej, a ja się na tym nie znam - mówił w Dwójce pisarz Jacek Bocheński.
Jacek Bocheński
Jacek BocheńskiFoto: materiały Polskiego Radia
  • Jacek Bocheński wydał właśnie książkę "Ujście", która jest ostatnim tomem "Trylogii internetowej".
  • Powieść powstawała w odcinkach na blogu internetowym. Autor zalicza ją do literatury faktu.
  • Pisarz zapowiada, że książką "Ujście" kończy swoją działalność zawodową.

Wydana właśnie książka "Ujście" jest ostatnią częścią "Trylogii internetowej". Utwór ten powstawał w internecie, w postaci postów publikowanych na blogu autora. Jacek Bocheński określa go jako literaturę faktu.

- Fakty były odnotowywane w trybie podobnym do dziennika, trochę do reportażu, a trochę do powieści. One się w końcu układają w pewną fabułę, która się tylko tym odznacza, że nie jest to literatura fikcji, tam nie ma nic zmyślonego - zapewnił autor.

W książce pojawiają się wątki autobiograficzne skonfrontowane z opowieściami z młodości nieżyjącego prof. Walerego Pisarka. Jednocześnie książka ta jest domknięciem wszystkich wątków pojawiających się w "Trylogii internetowej" - One uchodzą, jak woda z rzeki uchodzi do morza - mówił Jacek Bocheński.

Czytanie książki jak skubanie buraczków

W Dwójkowej rozmowie pisarz przyznał, że czytanie powieści w odcinkach wiąże się z tym, że trudniej jest uchwycić kontekst całości dzieła.

- Z czytaniem takiego kawałeczka jest mniej więcej tak, jak z sytuacją, w której bylibyśmy zaproszeni na obiad, skubnęlibyśmy buraczków, a potem byśmy mówili, że byliśmy na obiedzie, a dawali tam buraki - wyjaśniał Jacek Bocheński.

W rozmowie z Anną Lisiecką pisarz podkreślił, że "Ujściem" kończy swoją zawodową działalność.

- Czasy się zmieniły, inna jest percepcja literatury. Młodsi czytelnicy wychowani są na kulturze popularnej, mają odniesienia do figur z seriali, piosenek. Ja nie mam wykształcenia w tym zakresie, nie mam odniesień do kultury popularnej, bo się na niej nie znam. Mam natomiast swoją kulturę humanistyczną, staroświecką, praktykowaną w Europie od czasów renesansu, która niewątpliwie się kończy - przyznał.

Czytaj także:

Jacek Bocheński. 95-letni pisarz-bloger

Gość audycji jest wybitnym prozaikiem, eseistą, publicystą i tłumaczem. W czasach PRL był czynnie związany z opozycją demokratyczną, w tym czasie był współzałożycielem i redaktorem "Zapisu" - pierwszego polskiego czasopisma literackiego wydawanego w drugim obiegu.

Jest autorem wielu powieści, m.in. "Trylogii rzymskiej", na którą składają się tomy "Boski Juliusz", "Nazo poeta" i "Tyberiusz Cezar". W XXI wieku stworzył własną stronę internetową, na której publikuje powieści w odcinkach. W ten właśnie sposób powstała "Trylogia internetowa" ("Blog", "Justyna. Blog drugi", "Ujście. Blog trzeci").

Posłuchaj
07:22 Dwojka_Wybieram_Dwojke 2021_12_08-16-12-38.mp3 Jacek Bocheński o swojej powieści "Ujście" (Wybieram Dwójkę)

 

***

Rozmawiała: Anna Lisiecka

Gość: Jacek Bocheński (pisarz)

Data emisji: 8.12.2021

Godzina emisji: 16.10

Materiał wyemitowano w audycji "Wybieram Dwójkę".

mg


Czytaj także

Literackie podsumowanie roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:30
- W 2020 roku wydarzył się cud. Czytelnictwo wzrosło! - podsumowała Magdalena Mikołajczuk w audycji "Czytelnia" na antenie "Dwójki". Wśród 96. literackich perełek, które omawiane były w ubiegłym roku, goście wybrali te najlepsze i... nie najlepsze.
rozwiń zwiń