Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 17:00
Naszym gościem w audycji "Wybieram Dwójkę" była prof. Ewa Łuczak - amerykanistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. literatury amerykańskiej. Rozmawialiśmy o nowym wydaniu jednego z najgłośniejszych dzieł Ernesta Hemingwaya - "Pożegnanie z bronią".
Ernest Hemingway
Ernest HemingwayFoto: NARA/PAP

Powieść, której bohaterem jest porucznik Frederick Henry, amerykański ochotnik służący w armii włoskiej na froncie I wojny światowej, pierwszy raz opublikowana została w 1929 roku, w Polsce ukazała się dwa lata później.

Jak możemy przeczytać w zapowiedzi najnowszego wydania, które właśnie ma swoją premierę: Pisząc "Pożegnanie z bronią", Hemingway inspirował się własnymi doświadczeniami wojennymi. W tej porywającej, na wpół autobiograficznej prozie w oszczędnym stylu oddaje surowe realia wojny, jej bezsensowność oraz bezmyślne okrucieństwo, a także cierpienie kochanków uwięzionych w kleszczach sił wyższych niż pragnienia jednostki. Nakreślony przez niego portret głównego bohatera odzwierciedla osamotnienie i rozczarowanie przedstawicieli "straconego pokolenia" - ludzi, którzy wkroczyli w dorosłość podczas pierwszej wojny światowej.


Posłuchaj
15:16 2023_04_12 16_29_47_Dwojka_Wybieram_Dwojke.mp3 Nowe wydanie "Pożegnania z bronią" Ernesta Hemingwaya (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Ewa Łuczak (amerykanistka, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, specjalistka ds. literatury amerykańskiej)

Data emisji: 12.04.2023

Godziny emisji: 16.30

mo

Czytaj także

Ernest Hemingway – reżyser własnego życia

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2022 05:40
- Jego prawda polega na tym, że ten mały człowieczek, krętacz, pozer, blagier itd., okazał się właściwie herosem w tym, co pisał oraz geniuszem w ocenie sytuacji, których nie rozumiał, a oceniał bezbłędnie – mówił krytyk literacki Wacław Sadkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Stracone pokolenie" - język uwolniony przez koszmar wojny

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2014 11:00
– Pewnych rzeczy, które mówiono otwarcie po pierwszej wojnie światowej, pisarz nie wypowiedziałby wcześniej – o pisarzach, których wspólnym doświadczeniem był kryzys europejskich wartości po Wielkiej Wojnie, mówił w Dwójce prof. Jerzy Jarzębski
rozwiń zwiń