Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 18:00
- Główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego. To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście będzie kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem - mówił w Dwójce dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu Przemysław Kieliszewski. Placówka ta za ponad trzy lata ma się przenieść do nowoczesnej siedziby.
Poznań, 13.09.2023 r. Próba spektaklu Deszczowa piosenka w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Muzycznym w Poznaniu
Poznań, 13.09.2023 r. Próba spektaklu "Deszczowa piosenka" w reżyserii Tadeusza Kabicza w Teatrze Muzycznym w PoznaniuFoto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
  • Teatr Muzyczny w Poznaniu doczeka się nowej siedziby - będzie to największy i najnowocześniejszy teatr muzyczny w Polsce.
  • Do tej pory zespół działał w Domu Żołnierza, który powstał jako kantyna wojskowa i nie spełnia wymogów profesjonalnego teatru.
  • Przetarg na budowę teatru ma zostać rozstrzygnięty w pierwszej połowie tego roku, prace potrwają ponad trzy lata.

Teatr Muzyczny w Poznaniu ma być największym i najbardziej nowoczesnym teatrem muzycznym w Polsce - z dwupoziomowymi zapadniami, obrotową sceną, dwiema salami, w tym główną na 1200 widzów. Tak rysuje się wizja nowej, spektakularnej siedziby Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Budynek - nowoczesny pod względem technologicznym i architektonicznym, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - ma powstać w samym sercu miasta i umożliwić instytucji rozwinąć wreszcie skrzydła. Tym bardziej, że jej spektakle cieszą się ogromną popularnością.

Aktorzy i muzycy w Domu Żołnierza

Obecna - niewielka - siedziba mieści się w ciasnym, niefunkcjonalnym budynku. Dla realizatorów przedstawień oznacza to między innymi walkę o każdy centymetr przestrzeni.

- Od 1956 roku jako zespół Teatru Muzycznego, wcześniej Operetki Państwowej, mamy swoją siedzibę w Domu Żołnierza postawionym w kwietniu 1939 roku jako kantyna, miejsce rozrywki dla żołnierzy. Jest tam oczywiście sala widowiskowa, która została przerobiona na salę teatralną, ale ona jest niedoskonała - mówił Przemysław Kieliszewski.

Czytaj także:

Teatr bez kulis

Przestrzeń na widowni powiększona została do 400 miejsc, brakuje jednak zaplecza sceny.

- Mamy po półtora metra kulis z dwóch stron, tylnej kulisy nie ma w ogóle, nie mówiąc już o garderobach czy o innych fanaberiach, których od tylu lat artyści naszego teatru nie doświadczyli. Oczywiście mają garderoby, ale bardzo skromne i ciasne - przyznał nasz gość.

Teatr Muzyczny w Poznaniu - nowa siedziba:

Poznański Broadway

Przetarg na budowę nowej siedziby ma być rozstrzygnięty na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Budowa - zgodnie z przewidywaniami - potrwa ponad trzy lata.

Teatr będzie się mieścił w ścisłym centrum Poznania, a główne wejście znajdzie się przy ul. Święty Marcin. - Jest to główny trakt w Poznaniu, tuż przy Akademii Muzycznej, prawie vis a vis tego miejsca, gdzie odbywają się konkursy Wieniawskiego - zaznaczył dyrektor. - To naprawdę centralne miejsce, domknie się taki poznański West End czy Broadway, bo rzeczywiście kumulacja miejsc związanych z muzyką, z teatrem, będzie bardzo duża.


Posłuchaj
15:47 Dwojka_Wybieram_Dwójke_2024_02_08-16-30-14.mp3 Teatr Muzyczny w Poznaniu będzie miał nową, supernowoczesną siedzibę (Wybieram Dwójkę)

 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Przemysław Kieliszewski (dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu)

Data emisji: 8.02.2024

Godzina emisji: 16.30

mgc/wmkor

Czytaj także

Nata Lerska - zapomniana pionierka tańca modern

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 22:00
W audycji "Rozmowy po zmroku" spojrzeliśmy na międzywojenną Warszawę jako na niezwykły ośrodek tańca i przypomnieliśmy jedną z zapomnianych fascynatek tańca - Natę Lerską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"The Other Side of Dance". Diana Niepce przyjedzie do Warszawy ze swoim spektaklem

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 19:00
- Diana Niepce to bardzo rewolucyjna tancerka i performerka, która pokazuje inną stronę tańca; stronę tańca, w której mówią ciała z niepełnosprawnościami. Jest to zawodowa artystka, która w 2014 roku w wyniku wypadku doznała niepełnosprawności i od tej pory opowiada swój taniec poprzez te doświadczenia - mówiła w Dwójce o spektaklu Diany Niepce "The Other Side of Dance" Aleksandra Mahmud z Centrum Sztuki Włączającej/Teatr 21.
rozwiń zwiń