Agata Romaniuk: moja książka to opowieść o życiowych wyborach

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 17:30
- Chciałam napisać książkę o muzyce, ale nie taką, która będzie nużyć, lecz chwyci za gardło jak rasowa powieść. Jest o tym, co musimy poświęcić, kiedy decydujemy się na zawód wymagający dyscypliny i wielkiej pracy - mówiła na antenie Dwójki Agata Romaniuk, autorka książki "Proste równoległe".
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentów
Skrzypce to jeden z najtrudniejszych instrumentówFoto: Shutterstock/Clara Kabala
  • W audycji rozmawialiśmy o książce "Proste równoległe", której tematem jest życie polskich skrzypaczek w PRL-u.
  • Naszym gościem była jej autorka - Agata Romaniuk.

Granie to również praca fizyczna

Agata Romaniuk przyznała, że do pisania tej książki przygotowała się pilnie jak reporterka. - Oglądałam relacje z ćwiczeń, muzyki nie da się oszukać, nie można nie ćwiczyć przez jakiś czas, a potem nagle do niej wrócić. Przyglądałam się pracy wybitnych skrzypków, są tacy, którzy się nią dzielą. Widać jak fizyczna jest to praca, jak bolą ramiona i nadgarstki, kulisy nie są tak piękne jak sala koncertowa - podkreśliła. 

Zmagania różnych charakterów

Mówiła również o bohaterkach swej powieści. - Starsza z nich, Wanda Krajewska urodziła się w czasie Powstania Warszawskiego, nie pochodzi z muzycznej rodziny. Jest postacią fikcyjną, wzorowaną na karierach zawodowych dwóch wybitnych skrzypaczek: Wandy Wiłkomirskiej i Kai Danczowskiej. Jej kontrapunktem jest uczennica Marta Rychter, która ma inny stosunek do muzyki i życia. One się ze sobą zmagają - opisywała.

Historia dotyka wszystkich

Dodała, że chciała również pokazać trudną polską historię. - Powieść obejmuje 59 lat, a przecież historia dotyka wszystkich w ich codzienności, nie tylko ludzi zaangażowanych w działalność polityczną - zaznaczyła Agata Romaniuk.


Posłuchaj
11:52 2022_05_11 16_33_28_PR2_Wybieram_Dwojke.mp3 Agata Romaniuk: moja książka to opowieść o życiowych wyborach (Wybieram Dwójkę)

 

Dwa życiorysy, dwie historie, dwie drogi, które nigdy się nie pokryły. Połowa lat 80. XX w. Młodziutka Marta Rychter podczas wakacji spędzanych z rodzicami poznaje nad morzem enigmatyczną Wandę Krajewską, najwybitniejszą polską skrzypaczkę. Zostaje jej jedyną uczennicą, a zarazem powierniczką starszej o pokolenie Wandy.

Próbuje odtworzyć powikłaną historię jej życia, miłości oraz stale towarzyszącego Krajewskiej poczucia straty. Chłonie muzyczną wrażliwość swojej nauczycielki, ale zaczyna rozumieć, że nie może iść po jej śladach. Żeby ocalić swoją niezależność, będzie musiała zrezygnować z lojalności. Tylko w ten sposób zdoła dotrzymać Wandzie kroku.

To powieść o mistrzyni i jej uczennicy i o powojennej Polsce z rokiem 1968 i stanem wojennym.

(opis pochodzi od wydawcy)

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Agata Romaniuk (pisarka, socjolożka, reporterka)

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 16.30

mo


Czytaj także

Amalia Umeda: musiałam odnaleźć własną drogę

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Po dwunastu latach spędzonych w jednym miejscu, zastanawiałam się co dalej. Po roku przerwy zdecydowałam się na studia jazzowe do Katowic, zaczęłam szukać własnej ścieżki, napisałam własne utwory - mówiła na antenie Dwójki skrzypaczka Amalia Umeda. Pod patronatem Dwójki ukazał się debiutancki album jej zespołu pod tytułem "Nowoświt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skrzypce w wydaniu romantycznym

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2022 21:00
W audycji wróciliśmy do tematu skrzypiec i ich roli w orkiestrze. - Podczas ostatniego spotkania mówiłem o skrzypcach w orkiestrach epoki klasycyzmu i wczesnego romantyzmu, czyli czasu przełomu XVIII i XIX wieku. Dziś dalej będę mówił o muzyce wczesnego i dojrzałego romantyzmu - zaznaczył prowadzący Łukasz Borowicz.
rozwiń zwiń