X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Rzeź wołyńska. Grzegorz Motyka: chodziło o stworzenie wrażenia powszechnego zrywu ludowego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 10:38
- Wszystkie dowody pokazują bardzo wyraźnie, że od pierwszej do ostatniej wymordowanej wioski, to wszędzie były oddziały UPA i OUN. To była do tego stopnia operacja zorganizowana, że czasami w planach liczyło się pudełka zapałek, które były wręczane przymusowo zmobilizowanym chłopom, którzy mieli brać udział w napadach - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Motyka.
Audio
  • Relacje polsko-ukraińskie od momentu narodzin nowoczesnego nacjonalizmu w XIX w. do rzezi na Wołyniu w latach 1943-45 (Rzeczypospolite/Dwójka)
W 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała ponad 1000 mieszkańców Ostrówek oraz sąsiedniej Woli Ostrowieckiej. W ciągu trwających 23 lata poszukiwań udało się odnaleźć szczątki ok. 660 ofiar mordów, które spoczywają na tutejszym cmentarzu
W 1943 r. Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała ponad 1000 mieszkańców Ostrówek oraz sąsiedniej Woli Ostrowieckiej. W ciągu trwających 23 lata poszukiwań udało się odnaleźć szczątki ok. 660 ofiar mordów, które spoczywają na tutejszym cmentarzuFoto: Darek Delmanowicz/PAP

wojna polsko bolszewicka 1200.jpg
"Cele wojny polsko-bolszewickiej były zupełnie asymetryczne"

Mówiąc o zbrodni ludobójstwa na ludności polskiej, jaka rozpętała się latem 1943 roku na dawnych Kresach wschodnich, prof. Motyka nazwał ją "operacją dokonaną przez zorganizowaną siatkę OUN i UPA". - To, że ludność ukraińska masowo się w to włączyła jest mitem. Wielu Ukraińców sympatyzowało z OUN i UPA, natomiast nie bardzo rozumieli po co mają ginąć ich sąsiedzi. Jednocześnie z całą pewnością jest tak, że to była operacja bardzo okrutna i prowadzona z premedytacją - podkreślał historyk.

Czy w kierownictwie Ukraińskiej Powstańczej Armii były jakieś wątpliwości, co do tego typu operacji? Co z informacją o szykowanym ataku na ludność polską zrobiło kierownictwo Armii Krajowej? Jaka była różnica między operacją wymierzoną w Polaków a działaniami odwetowymi polskiego podziemia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadzi: prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Grzegorz Motyka (dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN, znawca relacji polsko-ukraińskich w XX w.)

Data emisji: 3.09.2018

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wiele wskazuje na to, że przewrót majowy nie był wcale planowany"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 11:40
- Istnieje bardzo wiele nowych publikacji na ten temat, ale wydaje mi się, że żadna z nich nie udowodniła tezy, że piłsudczycy, a także i sam Piłsudski, przygotowywali przewrót zbrojny - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chojnowski.
rozwiń zwiń