Spadek: co zrobić by nie odziedziczyć długów?

Spadek najczęściej kojarzy nam się z dobrami materialnymi, które możemy odziedziczyć po śmierci bliskiej osoby. Pamiętajmy jednak, że wraz z mieszkaniem, pieniędzmi albo działką otrzymujemy zobowiązania zmarłego, którego nie wygasają po jego śmierci.

2014-03-21, 15:02

Spadek: co zrobić by nie odziedziczyć długów?
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Spadek, jakie są możliwości dziedziczenia?
+
Dodaj do playlisty

Może to być kredyt gotówkowy albo hipoteczny. Czasem długi te mogą być większe niż łączna wartość spadku – mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Dorota Matuszyńska z firmy Idea Expert.

Co w takiej sytuacji robić, by uniknąć spłacania zobowiązań po nieżyjącym krewnym?

- Gdy dowiadujemy się o śmierci bliskiej nam osoby i spodziewamy się spadku mamy trzy możliwości. Pierwsza możliwości jest taka, (o której zresztą nie wszyscy wiedzą), że możemy odmówić przyjęcia spadku. Rezygnujemy z dóbr materialnych po zmarłym, ale rezygnujemy też z jego zadłużeń – mówi Dorota Matuszyńska.

Prawo do spadku przechodzi wtedy na inne uprawnione osoby

Spadek wprost

- Innym rozwiązaniem jest przyjęcie proste. Czyli nabywamy spadek, ale nabywamy też wszystkie długi i odpowiadamy za te długi – mówi ekspert.

REKLAMA

Gdy wybierzemy ten sposób, mamy obowiązek spłacenia wszystkich zobowiązań, bez względu na to, czy są to kredyty bankowe, długi zaciągnięte w firmach pożyczkowych, czy też u osób prywatnych. Jeżeli okaże się, że kwota zadłużenia jest wyższa od wartości zapisanego majątku, różnicę spłacamy z własnej kieszeni.

Spadek z dobrodziejstwem inwentarza

- Kolejna forma jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. To oznacza przyjęcie spadku i zadłużenia po osobie zmarłej tylko do wysokości dóbr, jakie uzyskujemy z tytułu takiego spadku – wyjaśnia Dorota Matuszyńska.

Którą opcję wybrać?

Najrozsądniejsze wydaje się przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Czyli przyjmujemy spadek, ale… z ograniczoną odpowiedzialnością. Często nawet po okresie 6 miesięcy nie mamy szczegółowych informacji o zawartości masy spadkowej. Bywa, że dłużnicy pojawiają się po kilku latach. Wybierając tę opcję pokryjemy długi tylko do kwoty majątku, który został nam zapisany, więc w najgorszym razie nie poniesiemy żadnych kosztów, jeśli spieniężymy dobra materialne.

REKLAMA

Podsumowując, w sytuacji, gdy dziedziczymy spadek należy pamiętać, że:

• możemy przyjąć spadek w całości (przyjęcie proste), biorąc odpowiedzialność za pokrycie wszystkich zobowiązań zmarłego

• możemy przyjąć spadek „z dobrodziejstwem inwentarza”. Wtedy również musimy spłacić zadłużenie, ale tylko do wysokości pozostawionego nam spadku

• mamy też możliwość odrzucenia spadku, wtedy nie dziedziczymy ani długów, ani pozostawionych nam dóbr

REKLAMA

• na decyzję mamy 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy.

Arkadiusz Ekiert, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej