Sawicki: Ukraina zniesie embargo na polską wołowinę i wieprzowinę
Polska i Ukraina porozumiały się w sprawie zniesienia embarga na dostawy polskiej wieprzowiny i odkostnionej wołowiny na Ukrainę. Porozumienie wejdzie w życie 17 czerwca.
2014-06-10, 18:22
Posłuchaj
Do tego czasu ukraińska inspekcja weterynaryjna przyjrzy się polskim zakładom mięsnym zamierzającym eksportować swe produkty na Ukrainę. Trochę dłużej Polska będzie musiała poczekać na eksport na Ukrainę wołowiny z kością. Inspekcje w tej sprawie zostaną przeprowadzone w trzecim kwartale tego roku.
- Wszystko wskazuje na to, że z dniem 17 czerwca wieprzowina i wołowina bez kości będą mogły być normalnie eksportowane na teren Ukrainy, natomiast wołowina z kością - pod koniec trzeciego kwartału tego roku - oświadczył minister.
Trudno ocenić korzyści
Pytany przez Polskie Radio o skalę korzyści wynikających z podpisanego w Kijowie porozumienia, minister Sawicki zaznaczył, iż trudno ocenić w tej chwili jego wymiar finansowy. Szef resortu rolnictwa podkreślił, iż każdy otwarty rynek jest dla Polski wartością. Wskazał, że w roku 2013 Polska sprzedała na Ukrainę wieprzowinę za ponad 80 milionów euro, co oznacza, że jest to rynek atrakcyjny.
Minister Sawicki przyznał, że na postawę Ukrainy w sprawie zniesienia embarga na polskie mięso miała wpływ otwartość Unii Europejskiej na rozwój współpracy z tym krajem oraz otworzenie unijnego rynku dla produktów rolno-spożywczych z Ukrainy.
Embargo po przypadku ASF
Ukraina wprowadziła embargo na import polskiej wieprzowiny 17 lutego, natychmiast po wykryciu w Polsce wirusa afrykańskiego pomoru świń u dwóch dzików, ale nie wstrzymała handlu z Rosją czy Białorusią, gdzie ASF występuje u świń. Zakaz importu wołowiny obowiązuje od 2007 r.
W 2013 r. na Ukrainę Polska wysłała towary o wartości 457,7 mln euro, tj. 8 proc. mniej niż rok wcześniej. Na tamten rynek najwięcej trafiło z Polski świeżych owoców, wyrobów cukierniczych oraz mięsa czerwonego i pasz dla zwierząt.
REKLAMA
Marek Sawicki: Ukraina zniesie embargo na polskie mięso
TVN24 Biznes i Świat/x-news
IAR, PAP, abo
REKLAMA
REKLAMA