Korupcja w Polsce - najnowszy raport

Korupcja i nadużycia w obrocie gospodarczym postrzegane są jako mniejsze zagrożenie niż kilka lat temu. Wciąż część przedsiębiorców działa jednak niezgodnie z zasadami etyki, tak wynika z 13. edycji Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych przeprowadzonego przez firmę EY.

2014-06-12, 11:36

Korupcja w Polsce - najnowszy raport
Skandale korupcyjne w Portugalii. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Czy Polacy grają fair w biznesie? O 13. edycji Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych przeprowadzonego przez firmę EY mówi współautor raportu Mariusz Witalis w Po pierwsze ekonomia Programu 1 / Krzysztof Rzyman, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Czy Polacy grają fair w biznesie? Jak mówi współautor Światowego Badania Nadużyć Gospodarczych Mariusz Witalis w tej kwestii w polskich firmach widać dużą poprawę. - Tylko 14 proc. badanych w Polsce uważa, że korupcja jest powszechna, to jest o wiele lepszy wynik niż średnia światowa, która wynosi 40 proc.. Co więcej jest to też wyróżniający się wynik w gronie krajów Europyśrodkowo-wschodniej, gdzie blisko połowa ankietowanych uważa, że te kraje są przesiąknięte korupcją w biznesie – wylicza ekspert. - Wychodzi na to, że tak na prawe powoli zaczynamy spełniać standardy krajów Europy Zachodniej – dodaje.

CBA robi swoje

Dobra pozycja Polski jest konsekwencją prowadzonej od 10 lat walki z korupcją. Działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i innych służb odstraszają potencjalnych sprawców uważa Adam Rapacki były wiceszef MSW i były zastępca Komendanta Głównego Policji, a dziś wspólnik zarządzający w kancelarii Bezpieczeństwa Rapacki i Wspólnicy. - Policja wykazuje, że w ubiegłym roku ujawniła o 60 proc. więcej przestępstw korupcyjnych. Poziom korupcji systematycznie jest redukowany po przez mądre wprowadzanie strategii antykorupcyjnych – uważa wspólnik.

Pieniądze ważniejsze niż prawo

Z drugiej strony podatność na nadużycia wziąć pozostaje niepokojącym zjawiskiem. Z badań wynika ze blisko połowa przedsiębiorców jest skłonna dziać nieetycznie by zdobyć kontrakt.

Krzysztof Rzyman, Abo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej