Tydzień w Europie

Ukraińsko-rosyjski pat gazowy, otwarcie brytyjskiej ambasady w Teheranie i afera podsłuchowa w Polsce. To najważniejsze wydarzenia, które w mijającym tygodniu odbiły się szerokim echem na Starym Kontynencie.

2014-06-21, 14:38

Tydzień w Europie
. Foto: flickr/Jason Garber

Posłuchaj

21.06.14 Adam Dąbrowski „Francuzom bliższe są sprawy Afryki niż Ukrainy (…)”
+
Dodaj do playlisty

Konflikt ukraińsko-rosyjski ma wiele twarzy. Oprócz napięć na wschodzie Ukrainy, gdzie nadal dochodzi do starć sił rządowych z separatystami, pomiędzy Kijowem a Moskwą trwa wojna gazowa. Rosja zakręciła Ukrainie kurek z błękitnym paliwem.

Kryzys ukraiński: komentarze europejskie

Sytuację na Ukrainie monitorują litewskie media. Wilno, podobnie jak pozostałe kraje bałtyckie, nadal czuje się zagrożone ingerencją Rosji w sprawy państwa – tak, jak to miało miejsce na Krymie.  

- Litewskie gazety i portale internetowe bacznie obserwują sytuację na Ukrainie. Mniejszość rosyjska na Litwie nie jest zasymilowana, co sprawia, że jest podatna na moskiewską propagandę – mówił w Polskim Radiu 24 Eldoradas Butrimas, korespondent gazety „Lietuvos Rytas”.

Kryzys ukraiński obecny jest również w mediach francuskich. Paryż z jednej strony funkcjonuje w strukturach Unii Europejskiej, która negatywnie zapatruje się na działania Moskwy wobec Kijowa, a z drugiej sprzedaje Rosji sprzęt wojskowy o strategicznym znaczeniu militarnym.

REKLAMA

- Mimo że sprawy ukraińskie są szeroko omawiane we francuskich mediach, świadomość tamtejszego społeczeństwa jest bardzo niska. Francuzom bliższe są sprawy Afryki niż Ukrainy. Dodatkowo francuski pragmatyzm nakazuje prowadzenie interesów z Moskwą – Rosja jest bowiem potężnym partnerem gospodarczym – zauważył Marek Brzeziński, korespondent Polskiego Radia w Paryżu.

O stanowisku Brytyjczyków względem Rosji w kontekście kryzysu ukraińskiego mówił Adam Dąbrowski, korespondent Polskiego Radia w Londynie.

Iran wraca do gry?

Sytuacja międzynarodowa na Bilskim Wschodzie ulega diametralnej zmianie. Irakowi, w którym przez kilka lat stacjonowały siły amerykańskie, brytyjskie i polskie, grozi wojna domowa. Tymczasem Zachód otwiera nową kartę w stosunkach z Iranem. Barack Obama nie tak dawno rozmawiał telefonicznie z prezydentem Hassanem Rouhanim, a w mijającym tygodniu Londyn otworzył ponownie w Teheranie swoją placówkę dyplomatyczną.

- Pośród brytyjskich komentatorów panuje ostrożny optymizm związany z tym wydarzeniem. Zdaniem niektórych kryzys w Iraku może być szansą na zmiany w stosunkach międzynarodowych – relacjonował Adam Dąbrowski.

REKLAMA

Podsłuchy w polskim wydaniu

Afera podsłuchowa ujawniona przez tygodnik „Wprost” odbiła się echem nie tylko w rodzimych mediach. Sprawę komentowały również europejskie i światowe gazety oraz portale internetowe. Marek Brzeziński w PR24 przypominał, że afery podsłuchowe to nie tylko polska domena.

- Niegdyś adwokat Nicolasa Sarkozy’ego podejrzewał, że były prezydent był podsłuchiwany – co znalazło potwierdzenie w faktach. Wykazy z rozmaitych rozmów trafiały również codziennie rano na biurko Francoisa Mitteranda – mówił Marek Brzeziński.

W programie Ernesta Zozunia także o dochodzeniu do zdrowia Michaela Schumachera, byłego kierowcy Formuły 1, który uległ wypadkowi podczas jazdy na nartach i „sweet fotkach” Dmitrija Miedwiediewa.

Zapraszamy do odsłuchania audycji!

REKLAMA

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej