Wraca unia energetyczna Tuska: ma poparcie kandydata na szefa Komisji Europejskiej

To ważna deklaracja dla premiera Tuska - nominowany na nowego szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker opowiedział się za unią energetyczną, w szczególności za wspólnymi zakupami gazu w UE.

2014-07-10, 19:27

Wraca unia energetyczna Tuska: ma poparcie kandydata na szefa Komisji Europejskiej
Jean-Claude Juncker.Foto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

To bardzo cenny sprzymierzeniec w walce o realizację pomysłu Polski - ocenił przewodniczący komisji przemysłu, badań i energii w PE Jerzy Buzek.
Juncker: chce wziąć pod uwage wszystkie elementy planu Tuska
O swoim poparciu dla polskiej propozycji unii energetycznej, w tym wspólnych zakupów gazu w UE, Juncker mówił na spotkaniu z frakcją liberałów w europarlamencie. – Jestem za tym, by iść możliwie najdalej, jeśli chodzi o plany unii energetycznej, usunąć bariery jeszcze istniejące i poprawić połączenia energetyczne w Europie - oświadczył. Jak podkreślił, chciałby wziąć pod rozwagę wszystkie elementy propozycji, przedstawionej przez polskiego premiera Donalda Tuska kilka miesięcy temu i dotyczącej unii energetycznej.

Tusk w "FT": potrzebna jest unia energetyczna. Uniezależni nas od Rosji
Wspólne zakupy gazu? Dlaczego nie
Potwierdził, że ma na myśli także propozycję wspólnych zakupów energii w UE. Stwierdził, że raczej popiera zorganizowanie centrali zakupów gazu. – Oczywiste jest, że jeśli połączymy nasze potrzeby energetyczne w sposób, który sprawiłby, że bylibyśmy uprzywilejowanym partnerem dla wszystkich dostawców, udałoby się nam zmniejszyć koszty energii zamiast pozwalać dostawcom, by nas dzielili - powiedział.

Polski premier: Cena gazu powinna być ustalana na giełdzie

REKLAMA

Źr.ENEX/x-news

Zastrzegł, że nie wolno zapominać o tym, iż "poszczególne kraje UE mają różny pejzaż energetyczny.

Poprawa bezpieczeństwa energetycznego - priorytet dla nowej Komisji Europejskiej

Według niego poprawa bezpieczeństwa energetycznego będzie priorytetem inwestycyjnym dla nowej Komisji.
Wspólne zakupy gazu w UE to jeden z filarów polskiej propozycji unii energetycznej, która miałaby pomóc w ograniczeniu uzależnienia krajów Unii od zewnętrznych źródeł dostaw, ale i obniżyć koszty energii. Ten pomysł budzi jednak wiele wątpliwości. Komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger zapewniał niedawno, że pomysł nie został odrzucony, tylko poddawany jest analizie..
Eksperci z kolei zwracają uwagę, że wspólne zakupy gazu w UE będą bardzo trudne do zrealizowania, bo nie odpowiadają interesom tych państw, które za rosyjski gaz płacą mniej, czyli krajom zachodniej Europy.
Parlament Europejski ma głosować nad kandydaturą Jean-Claude'a Junckera na przewodniczącego KE 15 lipca w Strasburgu.

PAP, jk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej