Afrykański pomór świń. Potwierdzono kolejny przypadek ASF u dzików w Polsce

Stado sześciu padłych dzików znaleziono w pobliżu polsko-białoruskiej granicy. Badania wykazały, że były one zakażone wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) - poinformował w piątek w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii.

2014-07-18, 19:47

Afrykański pomór świń. Potwierdzono kolejny przypadek ASF u dzików w Polsce
. Foto: Glow Images/East News

Jest to już dziewiąty przypadek tej choroby odnotowany na terytorium Polski. Dziki znaleziono 15 lipca w lesie na terenie gminy Gródek (powiat białostocki, województwo podlaskie), w odległości ok. 1,5 km od miejscowości Skroblaki i ok. 7,5 km od granicy polsko-białoruskiej.
Badania wykonane w krajowym laboratorium referencyjnym ds. ASF w Puławach potwierdziły obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń w badanych próbkach.
Obecny przypadek, tak jak poprzednie, wystąpił w strefie przygranicznej, na obszarze objętym ograniczeniami.

Więcej o afrykańskim pomorze świń w Polsce >>>

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki ASF u padłych dzików. Wtedy utworzono strefę buforową z kilkunastu powiatów na ternie trzech województw: podlaskiego i mazowieckiego i lubelskiego. Na tym terytorium obowiązywały ograniczenia m.in. dotyczące chowu i transportu trzody.

W marcu Komisja Europejska zgodziła się na zmianę tej strefy na tzw. strefę z ograniczeniami, w której obowiązują restrykcje polegające np. na bardziej rygorystycznym nadzorze nad hodowlą i zabezpieczeniu stąd przed ewentualnym przedostaniem się ASF.
Strefa z ograniczeniami obejmuje: w powiecie sejneńskim - gminę Giby i gminę Sejny wraz z miastem Sejny; w powiecie augustowskim - gminę Lipsk i gminę Płaska; w powiecie białostockim - gminę Czarna Białostocka, gminę Gródek, gminę Supraśl, gminę Wasilków i gminę Michałowo; w powiecie sokólskim - gminę Dąbrowa Białostocka, gminę Janów, gminę Krynki, gminę Kuźnica, gminę Nowy Dwór, gminę Sidra, gminę Sokółka i gminę Szudziałowo.

REKLAMA

Embargo na mięso

Pod koniec stycznia Rosja zakazała importu wieprzowiny z UE w związku z wykryciem afrykańskiego pomoru świń u dzików na Litwie. Później padłe dziki z wirusem ASF znaleziono w Polsce przy granicy z Białorusią.
Na początku lutego rosyjskie służby weterynaryjne (Rosssielchoznadzor) zezwoliły na import z Unii gotowych produktów z mięsa wieprzowego poddanych obróbce termicznej. Na początku kwietnia Rosja jednak wprowadzona zakaz importu przetworów mięsnych z Polski.
Polska eksportowała do Rosji głównie mięso. W ubiegłym roku do tego kraju wywieziono ok. 36 tys. ton mięsa o wartości prawie 100 mln euro. Natomiast sprzedaż przetworzonych wyrobów mięsnych była niewielka. W 2013 r. na tamten rynek zostało sprzedanych 6,7 tys. ton tych wyrobów, w tym roku - tysiąc ton.

Lekarze weterynarii o walce z afrykańskim pomorem świń.

Źródło: TVN24/x-news

REKLAMA

IAR/PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej