Prawo pracy: jak ustalić istnienie stosunku pracy?

W Polskim systemie prawnym można podjąć zatrudnienie na dwa sposoby: na umowę o pracę albo umowę cywilnoprawną. Są to dwa zupełnie różne typy umów. Ta o pracę podlega regulacjom Kodeksu pracy oraz nadzorowi inspekcji pracy i rozstrzygnięciom sądu pracy.

2014-07-25, 19:02

Prawo pracy: jak ustalić istnienie stosunku pracy?
Aleksandra Zagajewska prawniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie . Foto: Polskie Radio

Posłuchaj

– Problem jest tylko taki, aby przed sądem udowodnić, jakie warunki pomiędzy stronami zostały ustalone - mówi Aleksandra Zagajewska prawniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie o prawie pracy
+
Dodaj do playlisty

Natomiast umowa cywilnoprawna jest regulowana bardzo ogólnie – tylko przez przepisy Kodeksu cywilnego i wszelkie spory w tym zakresie rozstrzyga sąd cywilny.

Gdzie wnieść skargę

Jeżeli pracodawca narusza przepisy Kodeksu pracy i dopuszcza się nieprawidłowości wobec pracowników, służy im prawo wniesienia skargi do najbliższej placówki Państwowej Inspekcji Pracy albo wystąpienia do sądu pracy. Natomiast jeśli naruszane są zapisy umowy cywilnoprawnej, takich możliwości nie ma.

Sąd pracy ustali

Natomiast, jeśli ktoś jest przekonany, że, mimo, iż nie miał podpisanej umowy o pracę, to jednak wykonywał czynności w takim samym zakresie, jak osoby, które są pracownikami, może wystąpić o ustalenia istnienia stosunku pracy.

REKLAMA

–  Można wystąpić do sądu pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy lub miejsce świadczenia pracy. Pozew o ustalenie istnienia stosunku pracy będzie uzasadniony w sytuacji, gdy praca świadczona jest dobrowolnie, odpłatnie i osobiście; w wyznaczonym przez pracodawcę czasie i miejscu, także pod kierownictwem pracodawcy, który może wydawać na bieżąco polecenia związane z wykonywaną pracą i egzekwować ich wykonanie – wyjaśnia prawniczka Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie.

Najczęstsze skargi

Najczęstsze problemy zatrudnionych, z którymi zgłaszają się oni do Inspektoratu, to niewypłacenie wynagrodzenia albo brak umowy na piśmie.

–  Osoby podejmujące zatrudnienie powinny przede wszystkim zwracać uwagę na treść umowy –  przestrzega Aleksandra Zagajewska.

Trzeba podkreślić, że umowa o prace może być zawarta w formie pisemnej, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy.  Natomiast umowy cywilnoprawne: umowa zlecenie, czy umowa o dzieło jest ważna, nawet jeśli nie została zawarta na piśmie, a wyłącznie ustnie.

REKLAMA

– Problem jest tylko taki, aby przed sądem udowodnić, jakie warunki pomiędzy stronami zostały ustalone – mówi prawniczka.

Najwięcej młodych osób w sezonie wakacyjnym, podejmuje zatrudnienie w gastronomii, hotelarstwie czy w usługach i siłą rzeczy najwięcej skarg dotyczy właśnie tych branż.

Kiedy na pewno umowa o pracę

Umowa o pracę powinna być zawarta zawsze wtedy, gdy pracodawca wyznacza nam czas i miejsce pracy i gdy świadczymy tę prace pod jego kierownictwem. – Gdy jesteśmy podporządkowani i mamy obowiązek wykonywania poleceń służbowych – czyli zawsze wtedy, gdy jest to praca podporządkowana – mówi Aleksandra Zagajewska.

Do Okręgowego Inspektoratu Pracy w Warszawie w zeszłym sezonie letnim wpłynęło ponad dwa tysiące skarg. Inspektorat wydał    ponad 370 decyzji płacowych na łączną kwotę prawie 9 mln zł.

REKLAMA

Grażyna Raszkowska, abo

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej