Groźna chemia

Na całym świecie działają tysiące zakładów chemicznych. Niektóre z nich, w przypadku awarii lub błędu człowieka, mogą spowodować nieodwracalne zanieczyszczenia środowiska. Choć od katastrofy w Seveso czy Czarnobylu minęło wiele lat, nadal odczuwamy skutki tych wydarzeń.

2014-08-04, 15:00

Groźna chemia
. Foto: flickr/Defence Images

Posłuchaj

04.08.14 Prof. Ryszard Grosset: „ Nie ma bezpiecznych zakładów chemicznych (…)”
+
Dodaj do playlisty

Najbardziej niebezpieczne dla środowiska są konsekwencje awarii w zakładach jądrowych. Wybuch w elektrowniach w Czarnobylu w 1986 roku i wypadek w Fukushimie w 2011 roku będą o sobie dawały znać jeszcze przez wiele lat.

- Nie ma bezpiecznych zakładów chemicznych. Musimy nauczyć się żyć w świecie zagrożeń i minimalizować ryzyko związane z funkcjonowaniem fabryk - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Ryszard Grosset, były zastępca Komendanta Głównego Straży Pożarnej.

Seveso w przyrodzie i prawie

Na północy Włoch, w miejscowości Seveso, w lipcu 1976 roku doszło do największego w historii wycieku tetrachlorodibenzodioksyny. Katastrofa wywołała zarówno krótkotrwałe, jak i długotrwałe skutki zdrowotne.

- Skutki tej katastrofy są odczuwalne do dnia dzisiejszego. Unia Europejska, aby zminimalizować niebezpieczeństwo kolejnych skażeń, wprowadziła dyrektywę SEVESO I, później SEVESO II i obowiązującą obecnie SEVESO III. Wspólnota wprowadziła również przepisy dotyczące przewozu materiałów niebezpiecznych - tłumaczył dr Bogdan Domagała.

REKLAMA

Dyrektywa SEVESO III dotyczy m.in. zachowywania bezpiecznych odległości między niebezpiecznymi zakładami a zabudowaniami mieszkalnymi.

Chemia rządzi

Niebezpieczeństwo związane z produkowaniem i użytkowaniem złożonych związków chemicznych nie dotyczy tylko wielkich fabryk, lecz również naszych domów. Przeciętny Polak ma w swoim mieszkaniu np. środki do udrażniania rur czy specyfiki służące do opryskiwania roślin. Używając środków chemicznych należy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

- Samodzielnie opryskując substancjami chemicznymi rośliny w ogrodzie, starajmy się zakładać na twarz maskę i używać specyfiku zgodnie z kierunkiem wiatru - podkreślał prof. Ryszard Grosset.

Eksperci w Polskim Radiu 24 nadmieniali również, że należy zadbać o właściwą odzież ochronną, ponieważ niebezpieczne środki mogą dostać się do organizmu także poprzez skórę.

REKLAMA

PR24/MP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej