Embargo na polskie warzywa i owoce: Unia chce rozmów z Rosją, rząd powołuje zespół

Rosyjskie embargo na polskie warzywa i owoce wywołuje reakcje Komisji Europejskiej oraz polskiego rządu. Unia chce rozmawiać na ten temat z Moskwą, w kraju powstaje specjalny zespół międzyresortowy, pracujący nad zniesieniem restrykcji.

2014-08-05, 18:55

Embargo na polskie warzywa i owoce: Unia chce rozmów z Rosją, rząd powołuje zespół
. Foto: Parlament Europejski

Posłuchaj

Komisja Europejska chce konsultacji z Rosją w sprawie embarga na polskie warzywa i owoce./Magdalena Skajewska z Brukseli. IAR/.
+
Dodaj do playlisty

W pracach zespołu będą uczestniczyć podsekretarze stanu ministerstw: gospodarki, finansów, spraw zagranicznych, skarbu państwa, rolnictwa i rozwoju wsi oraz wiceprezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jedz jabłka na złość Putinowi: czy społeczna akcja uratuje sadowników?

Gremium zajmie się działaniami stabilizującymi na rynkach owoców i warzyw. Jak informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, zgodę na powstanie zespołu wyraził premier Donald Tusk. Celem prac tego ciała będzie wypracowanie działań zmierzających do zniesienia embarga.

KE czeka na odpowiedź Rosji ws. embarga

Komisja Europejska chce konsultacji z Rosją w sprawie embarga na polskie warzywa i owoce. Bruksela napisała w tej sprawie list do Moskwy. Podkreśliła w nim , że wprowadzone ostatnio restrykcje są sprzeczne z zasadami Swiatowej Organizacji Handlu - WTO.

REKLAMA

Najpierw negocjacje, potem skarga

Komisja Europejska próbuje najpierw rozwiązać sprawę drogą negocjacji. Dlatego też zabiega, o konsultacje z rosyjskimi władzami na temat zaistniałej sytuacji. Podobne rozmowy toczyły się po wprowadzeniu przez Moskwę embarga na unijną wieprzowinę. Gdy negocjacje nie przyniosły rezultatów, Bruksela złożyła skargę do WTO.

Ambasador Rosji dostał prezent - siatkę polskich jabłek

Źr. TVN24/x-news

Komisja Europejska chce też rozmawiać z Polską na temat rekompensat

W sprawie embarga na owoce i warzywa Komisja planuje także rozmowy z polskimi ekspertami. W najbliższy czwartek ma się odbyć spotkanie przedstawicieli Polski i Komisji w sprawie rekompensat dla rolników. Ministerstwo rolnictwa szacuje, że polscy producenci mogą ponieść straty w wysokości około 500 milionów euro. Bruksela podkreśla, że pomoc jest możliwa, ale najpierw musi przeanalizować sytuację i sprawdzić, czy istnieją alternatywne rynki zbytu dla polskich produktów.

REKLAMA

IAR, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej