Państwowe Składy Węgla. "Konsolidacja zamiast restrukturyzacji jest bardzo szkodliwa dla branży"

Czy powstaną Państwowe Składy Węgla? Jest wiele wątpliwości. - Zastąpienie procesu restrukturyzacji konsolidacją jest dla polskiej gospodarki i przyszłości branży górniczy bardzo szkodliwe – uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, a dziś ekspert BCC.

2014-08-21, 10:39

Państwowe Składy Węgla. "Konsolidacja zamiast restrukturyzacji jest bardzo szkodliwa dla branży"
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Kontrowersje wokół powstania Państwowych Składów Węgla w Po pierwsze ekonomia w Radiowej Jedynce / Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Państwowe Składy Węgla mają być odpowiedzią rządu na problemy górnictwa. Składy mają zapewnić tani, dobrej jakości węgiel i wyeliminować obecny dziś z problem płynnym zbytem surowca. A w efekcie ma to oznaczać koniec z zaleganiem węgla na zwałach mówi wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

- Ten pomyśl był zgłoszony przez związkowców, którzy sygnalizowali, że stworzenia takiego mechanizmu wzmocni i zwiększy istotnie sprzedaż węgla detalicznego po za województwem śląskim – wyjaśnia.

To nie jest rozwiązanie

Plan zakłada upaństwowienie 30 proc. obrotu węglem na rynku, a to ma sprawić, że polski surowiec będzie tańszy bo Państwowe Składy Węgla nie mają generować zysków. Tyle, że myślenie o tym, że stworzenie jednego wielkiego koncernu rozwiąże problemy polskiego górnictwo jest drogą donikąd uważa Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, a dziś ekspert BCC. - Pamiętajmy o tym, że rynku również musi być konkurencja między podmiotami, które handlują węglem i go produkują, bo służy ona rozwojowi gospodarki. Zastąpienie procesu restrukturyzacji konsolidacją jest dla polskiej gospodarki i przyszłości branży górniczy bardzo szkodliwe – uważa rozmówca.

Czarne złoto jest w Polsce drogie

A polski węgiel jest w tej chwili bardzo drogi, mówi Tomasz Chmal ekspert Instytutu Sobieskiego . - Do tej pory polskie kopalnie specjalnie nie przejmowały się detalicznym handlem węgla. Nie starały się stworzyć swoich autoryzowanych punktów franczyzowych. W tę niszę weszła inna firma, prywatna spółka, która w dużej mierze zaopatrywała się po zagranicami kraju, głównie z Rosji. To oznacza, że oferuje tani surowiec około 200 zł tańszy od krajowego. Z tego powodu polskie kopalnie dużo tracą – przypomina gość.

REKLAMA

Czy Państwowe Składy Węgla powstaną?

Państwowe Składy Węgla utworzyć mają Kompanią Węglowa. Katowicki Holding Węglowy oraz Weglokoks. Nie wiadomo jednak czy ten projekt zostanie zrealizowany, na razie do UOKiK-u nie wpłyną żaden wniosek w tej sprawie. - Jak taki wniosek wpłynie to będziemy badać, czy  nie są zaburzone jakieś relacje, jeśli chodzi o ochronę konkurencji na tym rynku. Czy istnieją inne podmioty, które będą skutecznie konkurować po utworzeniu bardzo silnego podmiotu – mówi Małgorzata Cieloch rzecznik prasowy UOKiK.

A zwykle taka procedura trawa dwa miesiące. Składy miały powstać na przełomie sierpnia i września, a jednak ten termin patrząc w kalendarz wydaje się mało prawdopodobny. Ministerstwo Gospodarki sprawy nie chce komentować.

Janusz Piechociński: 70 proc. kosztów Kompanii Węglowej to płace i świadczenia

REKLAMA

TVN24 Biznes i Świat/x-news

Dominik Olędzki, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej