KRUS: jak rolnicy mogą się chronić przed wystąpieniem choroby zawodowej?

W zeszłym roku do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zgłoszono ponad 300 wniosków o wypłatę jednorazowych odszkodowań z powodu uszczerbku na zdrowiu będącego następstwem wystąpienia choroby zawodowej. Wypłacono 234 odszkodowania.

2014-08-21, 13:15

KRUS: jak rolnicy mogą się chronić przed wystąpieniem choroby zawodowej?
Rolnik. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

O sposobach na zmniejszenie ryzyka wystąpienia u rolników chorób zawodowych mówiła w radiowej Jedynce, w audycji Poranne rozmaitości, Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji KRUS /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
+
Dodaj do playlisty

Stwierdzone choroby to przede wszystkim borelioza i odkleszczowe zapalenie opon mózgowych, astma oskrzelowa i zewnątrzpochodne alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych. Były też przypadki chorób skóry, przewlekłych chorób obwodowego układu nerwowego oraz narządów ruchu.

- Do czynników powodujących powstawanie u rolników chorób zawodowych należy przede wszystkim czynnik fizyczny. Są to pewnego rodzaju drgania, hałas, który oddziałuje na człowieka. Elementem istotnym jest też oddziaływanie czynników chemicznych, czyli znajdujących się w gospodarstwach rolnych pestycydów, paliw, smarów, środków do mycia, dezynfekcji. Bardzo też istotne jest oddziaływanie czynników biologicznych. W przypadku rolników najczęściej przyczyną chorób pasożytniczych są kleszcze, które powodują zarażenie boreliozą – wyjaśnia Renata Bielecka z Biura Prewencji i Rehabilitacji KRUS.

Ograniczenie ryzyka

Ryzyko zachorowania na chorobę zawodową można jednak ograniczyć.

- W przypadku boreliozy i odkleszczowego zapalenia opon mózgowych należy ograniczyć kontakt z kleszczami, stosując środki je odstraszające oraz ubierając się we właściwy sposób, chroniący całą powierzchnię ciała, łącznie z głową. Po powrocie z lasu czy innego miejsca, w którym mogą być kleszcze, należy w dokładny sposób strzepnąć odzież, w której byliśmy, wziąć prysznic i sprawdzić, czy nie mamy gdzieś wbitego w skórę kleszcza. W przypadku zagrożeń chemicznych przede wszystkim ograniczamy kontakt z substancją szkodliwą. Stosujemy środki ochrony indywidualnej, czyli rękawice, maseczki, odpowiednie ubranie, buty. Jeśli chodzi o hałas, to staramy się stosować ochronniki słuchu. W przypadku ochrony przed drganiami, stosujemy jak najbardziej nowoczesny sprzęt, który ma mniejszą amplitudę tych drgań. Jeśli nie możemy wymienić sprzętu na nowszy, staramy się stosować dłuższe przerwy w pracy, zmieniać pozycję ciała, żeby nie powodować przeciążeń układu kostnego – radzi Bielecka.

REKLAMA

Borelioza chorobą zawodową rolników. KRUS: przysługuje odszkodowanie >>>

Jak radzi ekspertka, osoba, która podejrzewa u siebie chorobę zawodową, powinna zgłosić to przede wszystkim swojemu lekarzowi, a także Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu, który ustali, czy schorzenie jest chorobą zawodową i czy w związku z tym będą rolnikowi przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia społecznego rolników.

- Starajmy się w czasie wizyty u lekarza powiązać występujące objawy z naszym środowiskiem pracy – dodaje ekspertka z KRUS.

Dariusz Kwiatkowski, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej