Polski design na salonach
Zaprojektowanie czegoś nieprzeciętnego, co zostanie zaakceptowane przez przeciętnego odbiorcę. Tym właśnie charakteryzuje się polskie wzornictwo i polscy projektanci, którzy swoimi dziełami w ostatnich latach coraz śmielej podbijają światowe rynki. Ich częsta obecność na międzynarodowych wystawach i pokazach tylko potwierdza ten trend.
2014-09-06, 17:38
Posłuchaj
Do dzisiejszego dnia szczególnie ceniony na świecie jest polski design z lat 60-tych. Kolejne dziesięciolecia nie odcisnęły już swojego piętna w świadomości globalnych konsumentów. Obecnie liczne inicjatywy polskich projektantów sprawiają, że nasza rodzima sztuka jest w coraz większym stopniu dostrzegana przez ludzi na całym świecie
Powrót do przeszłości
W polskim, jak i w światowym, designie modnym trendem w ostatnich latach jest powrót i czerpanie z wzorców będących „na czasie” w latach 60-tych i 70-tych. Styl retro i jego proste formy w obecnej chwili dominują w projektach sztuki użytkowej.
– Moda ta utrzymuje się już od ok. 3-4 lat. Wracanie do dawnych stylizacji mocno odczuwalne jest nie tylko na rynku polskim, ale również światowym. Co roku mam okazję przebywania na mediolańskich targach meblowych, które są jedną z największych imprez tego typu i tam rzeczywiście można zauważyć, że największe i najbardziej znane marki powracają do prostych i niezbyt skomplikowanych stylizacji – przyznała na antenie PR24 Monika Kurdyś, koordynatorka konkursu 3xR: reuse, recycle, remake z Fundacji Nizio.
– W ostatnim czasie można zauważyć coraz wyraźniejsze przenikanie się wszelkich trendów pomiędzy naszym rodzimym rynkiem, a tym wielkim światowym. Jeżeli chodzi o styl retro, to w Polsce zagościł i mocno się rozwinął w 2011 roku. Wtedy ludzie oszaleli na jego punkcie – dodała Dagmara Jakubczak, blogerka, ambasadorka Łódź Design Festival.
REKLAMA
Design dookoła nas
Może się wydawać, że wytwory designerskie są produktami elitarnymi i kosztownymi. Jednak tak naprawdę wszystko zależy od naszej kreatywności, gdyż dzisiejsza rzeczywistość sprawia, że pomysłów na stworzenie czegoś modnego, ciekawego i niezbyt drogiego nie jest sprawą trudną.
– Trzeba się rozglądać bardzo uważnie dookoła siebie i należy być kreatywnym. Design jest wszędzie i praktycznie można stworzyć wszystko ze wszystkiego. Do tego nie jest potrzebny jakiś wybitny talent. W każdym człowieku istnieje potencjał do stworzenia fajnego pomysłu. Nawet tak proste przedmioty jak zapałka, czy ucho do kubka musiały zostać zaprojektowane – podkreśliła Dagmara Jakubczak.
PR24/Damian Bielecki
REKLAMA