Firmom będzie łatwiej wyjść z kłopotów finansowych. Rząd przyjął projekt Prawa restrukturyzacyjnego

Zapewnienie przedsiębiorstwom, znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej, skutecznej restrukturyzacji przy zachowaniu ochrony praw wierzycieli - to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy Prawo restrukturyzacyjne autorstwa resortu sprawiedliwości.

2014-09-09, 14:53

Firmom będzie łatwiej wyjść z kłopotów finansowych. Rząd przyjął projekt Prawa restrukturyzacyjnego
Firma słuchacza nie może rozpocząć działalności z powodu braku numeru NIP. Foto: Glow Images/East News

CIR we wtorkowym komunikacie po posiedzeniu rządu wyjaśniło, że nowe prawo restrukturyzacyjne to odpowiedź na wzrost zainteresowania przedsiębiorców nowoczesnymi narzędziami restrukturyzacji.
CIR poinformowało, że restrukturyzacja ma pomóc firmie wyjść z kłopotów finansowych, uchronić przed bankructwem i likwidacją, a w efekcie wyjść na prostą i umożliwić dalszą działalność. Takie rozwiązanie ma być alternatywą dla postępowań obejmujących likwidację majątku, zwłaszcza gdy dłużnik szybko stwierdzi problemy płynnościowe.
Zdolność restrukturyzacyjną będą mieli wszyscy przedsiębiorcy
Zgodnie z projektem firmy znajdujące się w tarapatach finansowych będą mogły skorzystać z procedur restrukturyzacyjnych, które pozwolą im opanować problemy z płynnością i uniknąć likwidacji. Przedsiębiorca będzie mógł wybrać procedurę dopasowaną do swoich potrzeb.
Według projektu zdolność restrukturyzacyjną będą mieli wszyscy przedsiębiorcy; nie będą jej posiadali: Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego. Postępowania restrukturyzacyjne mają być skierowane do firm niewypłacalnych i zagrożonych bankructwem. - Kluczowym elementem nowych przepisów będzie wprowadzenie dodatkowych zasad gwarancji poszanowania praw wierzycieli na każdym etapie postępowania restrukturyzacyjnego - podkreślono.
Nowelizacja ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze

Według CIR w przepisach przejściowych przewidziano także nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. W ramach tej nowelizacji ma być wprowadzona m.in. nowa definicja stanu niewypłacalności. Zaproponowano też modyfikację regulacji dotyczącej oddalenia przez sąd wniosku o ogłoszenie upadłości z powodu tzw. "ubóstwa masy". Oddalenie takiego wniosku będzie możliwe, gdy koszty postępowania upadłościowego całkowicie albo w przeważającej części będą wyższe niż wartość upadłego majątku. Wprowadzona ma być ponadto regulacja, która w ramach postępowania upadłościowego pozwoli dłużnikowi na złożenie wniosku o sprzedaż przedsiębiorstwa lub części jego majątku.
Uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej

Projekt przewiduje też uproszczenie i przyspieszenie procedury upadłościowej. Jak podkreśliło CIR, obecne przepisy zobowiązują firmy do spełnienia wielu wymogów formalnych dotyczących wniosków i pism w postępowaniu upadłościowym. - Aby to zmienić, wprowadzone będą ujednolicone formularze, w przyszłości w formie elektronicznej, co ułatwi i przyspieszy procedurę. Dzięki tym zmianom przedsiębiorcy zyskają więcej czasu i zmniejszą się koszty takich postępowań, bo np. nie trzeba będzie korzystać z usług pocztowych - zaznaczyło CIR.
Ustawa ma wejść w życie 1 czerwca 2015 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących zasad udzielania pomocy publicznej części przedsiębiorców, które mają obowiązywać od 1 września 2015 r.

PAP, awi

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej