Ruchy narodowowyzwoleńcze na świecie

Wiele narodów będących częścią jakiegoś kraju próbują się oddzielić i stworzyć własne państwo. Niektórych nazywamy separatystami, innych zaś terrorystami.

2014-09-19, 21:54

Ruchy narodowowyzwoleńcze na świecie

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Niektóre ruchy narodowe uznaje się za słuszne, inne za bojownicze. Jak odróżnić prawo narodu do samostanowienia od nieuprawnionej secesji? Czym różni się bojownik o wolność od terrorysty? Ustalenie tego jest niezwykle trudne.

– Prawnicy od wielu lat zastanawiają się nad tym, jak odróżnić prawo stanowienia narodów od nieuprawnionej secesji. Ich badania doktrynalne zakończyły się jedynie częściowym sukcesem, jednak jednej, wspólnej doktryny, która by nam pozwoliła wyjaśnić fenomen powstawania i upadku państwa w prawie międzynarodowym nie ma – wyjaśniał dr Aleksander Gubrynowicz, ekspert od prawa międzynarodowego.

Szkoci bez niepodległego państwa

Marzenie o niepodległości Szkotów legło w gruzach. We wczorajszym referendum zadecydowali oni, że pozostaną częścią Wielkiej Brytanii.

– Milion sześćset tysięcy ludzi zagłosowało na „tak”, więc ten potencjał się nie rozejdzie. Zwolennicy niepodległości nadal pozostaną aktywni politycznie. Może nie dziś, nie jutro, ale za jakieś 15-20 lat uda się powtórzyć referendum i to w sposób skuteczny. Ci, co są na „yes” nie załamią rąk i nie spoczną na laurach – mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Jarosław Rybak, Polak mieszkający w Szkocji.

REKLAMA

Walka Katalończyków o niepodległość

W Barcelonie odbyła się demonstracja ludzi, którzy opowiadają się za odłączeniem Katalonii od Hiszpanii. Ruch niepodległościowy w tej części kraju jest niezwykle intensywny.

– W Katalonii znakiem zapytania jest nie rezultat referendum, tylko prawo do jego przeprowadzenia, na co nie zgadza się centralny rząd. Katalończycy liczyli na to, by zwolennicy niepodległości Szkocji zwyciężyli, bowiem wówczas Unia Europejska musiałaby zająć określone stanowisko w sprawie przynależności Szkocji do UE. Katalończycy nie wyobrażają sobie tego, by mogliby być krajem niepodległym – powiedziała Ewa Wysocka, korespondentka Polskiego Radia w Barcelonie.

Agata Kasprolewicz, dziennikarka Polskiego Radia przebywająca obecnie w Genewie, przedstawiała historię wyłaniania się poszczególnych kantonów w Szwajcarii.

Zapraszamy do wysłuchania audycji Pawła Reszki i Michała Żakowskiego!

REKLAMA

PR24/Dominika Dziurosz-Serafinowicz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej