Zwiększona obronność

Po szczycie NATO prezydent Bronisław Komorowski na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego omówił sytuację na Ukrainie, relacje z Rosją i ustalenia spotkania w Newport. Prezydent zapowiedział też, że zwróci się do wszystkich sił politycznych o wsparcie dla ogólnonarodowego planu wzmocnienia obronności.

2014-09-20, 12:36

Zwiększona obronność

Posłuchaj

20.09.14 Audycja Agnieszki Drążkiewicz, której gośćmi byli gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej i Andrzej Walentek, niezależny publicysta wojskowy.
+
Dodaj do playlisty

Bronisław Komorowski zaznaczył, że chodzi o wzmocnienie strategicznej odporności kraju na wszelkie zagrożenia. W osiągnięciu tego celu mają służyć działania obejmujące zarówno dostosowanie sił zbrojnych, jak i silniejsze włączenie w system obrony państwa struktur pozamilitarnych, w szczególności służb mundurowych.

Silny system obronny

Po spotkaniu RBN prezydent odkreślił, że była pełna akceptacja dla przeznaczania od 2016 roku w budżecie państwa 2 proc. PKB na obronność. Teraz to 1,95 proc. Jak zostaną wykorzystane te środki?

- W 2008 roku rozpoczął się proces profesjonalizacji armii. Ten proces tak naprawdę wciąż trwa, bo cały czas się doskonalimy. Szczyt w Walii dał nowe przemyślenia co do solidarności sojuszu w zakresie pomocy. W obecnych czasach silne musi być przede wszystkim państwo. Wojsko jest tylko elementem systemu obronnego - powiedział gen. Bogusław Pacek, doradca ministra obrony narodowej.

- Zacząć trzeba od podstaw, czyli od odpowiedniego przygotowania społeczeństwa. Państwo polskie, ministerstwo obrony narodowej powinno przygotować ofertę szkolenia wojskowego dla ochotników. To, co zrobiono w 2008 roku nie było żadną profesjonalizacją tylko uzawodowieniem armii – zaznaczył Andrzej Walentek, niezależny publicysta wojskowy.

Nowe stanowisko szefa obrony

Tomasz Siemoniak będzie wicepremierem i szefem resortu obrony w rządzie Ewy Kopacz. Jeśli dotrwa na stanowisku ministra do wyborów parlamentarnych, będzie najdłużej sprawującym urząd ministrem obrony w III RP.

-  Minister Tomasz Siemoniak we wszystkich rankingach i wśród opozycji cieszy się dużym uznaniem. To dobra okazja do tego, by nadać sprawom bezpieczeństwa większy priorytet. Resort obrony ma przed sobą bardzo poważne zadanie. Polska jest krajem sąsiadującym z Ukrainą a tam trwa wojna –  podkreślił gen. Bogusław Pacek.

- Pierwszy raz od 25 lat mamy sytuację, w której minister obrony otrzymuje tekę wicepremiera. To stanowisko jest bardzo ważną funkcją i z pewnością przyczyni się do wzmocnienia resortu. W ciągu roku zaobserwowaliśmy dużą zmianę kierownictwa rządu w podejściu do spraw obronnych. Latem ubiegłego roku budżet ministerstwa został zmniejszony o 3 mld złotych. Miało to niestety negatywny wpływ na zakup nowego sprzętu i szkoleniu żołnierzy czyli na te rzeczy, które świadczą o gotowości wojska – zaznaczył Andrzej Walentek.

Cafe Armia to magazyn dla miłośników wojska, dla osób pragnących dowiedzieć się tego jak uzbrojona i szkolona jest polska armia. Zapraszamy do odsłuchania audycji Agnieszki Drążkiewicz!

PR24/PO

Polecane

Wróć do strony głównej