Prawa podatnika: urzędnik w Polsce nadal bezkarny

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytycznie ocenia raport Najwyższej Izby Kontroli na temat przestrzegania w Polsce praw podatnika. Zdaniem eksperta tej organizacji Marka Isańskiego, ustawa o odpowiedzialności finansowej urzędników za wydawanie niezgodnych z prawem decyzji pozostaje martwa, a NIK w swojej analizie przeszedł nad tym porządku dziennego.

2014-09-23, 21:40

Prawa podatnika: urzędnik w Polsce nadal bezkarny
. Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców krytycznie ocenia raport Najwyższej Izby Kontroli na temat przestrzegania w Polsce praw podatnika.Dlaczego ustawa o odpowiedzialności finansowej urzędników za wydawanie niezgodnych z prawem decyzji pozostaje martwa, wyjaśnia ekspert ZPiP Marek Isański.. /Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza PR SA
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem chociaż  stosowne przepisy  obowiązują  już ponad trzy lata, to jak podkreśla w PR 24  Marek Isański, ani jeden urzędnik nie został ukarany na podstawie tej ustawy, co gorsza nie zostało wszczęte ani jedno postępowanie  przeciwko żadnemu urzędnikowi.

Ordynacja podatkowa do zmiany

Ekspert  uważa  za konieczne  wprowadzenie do ordynacji podatkowej przepisu mówiącego o tym, że wszelkie  wątpliwości związane z  interpretacją niejasnych unormowań mają być rozstrzygane na korzyść podatnika.

– To  zmusi natychmiast  Ministra Finansów do przeglądu wszystkich przepisów  w taki sposób, aby one były zrozumiałe dla tych, którzy mają je stosować. O tego należy zacząć, bez tego nic się nie zmieni - podkreśla Isański.

Interpretacje - zmora przedsiebiorców

W ocenie eksperta, dużym problemem w relacjach między podatnikiem a aparatem skarbowym jest nadmierna liczba wydawanych interpretacji.

REKLAMA

Wyjaśnia on, że ponad 65 proc. zaskarżanych przez podatników interpretacji podatkowych, które otrzymali z  Ministerstwa  Finansów,  jest uchylana  przez sądy administracyjne jako niezgodna z prawem.

Dariusz Kwiatkowski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej